петак, 9. јул 2021.
Best Albums Ever: Automatic For The People (25th Anniversary Edition) - alternative rock - college rock- folk - rockjangle - poppost-punk (early)
четвртак, 8. јул 2021.
Teologija - Свети Јован Лествичник : "ЛЕСТВИЦА" 01 - теологија - theology - théologie
ЛЕСТВИЦА БОЖАНСТВЕНОГ УСХОЂЕЊА
Онима који желе да им имена буду уписана у књигу живота, ова књига са извесношћу показује најбољи пут ка циљу. Јер, уколико је проучимо, уверићемо се да са сигурношћу води оне који је следе, чувајући их од свих невоља које воде у пропаст. Она нам представља једну лествицу која полази од земаљског и достиже до небеског, откривајући Бога који седи на њеном врху. Њу је, чини ми се, видео и Јаков који је савладао и превазишао страсти, у тренутку починка на свом подвижничком одру. Започнимо, дакле, молим вас, и ми за усрђем и вером усхођење по овој мисленој и небеској лествици, чији почетак сачињава одрицање од земаљскога, а крај
- сам Бог љубави.
САДРЖАЈ :
Предговор
Увод
Поука I
О одрицању и одвајању од сујетног живота
Поука II
О беспристрашћу
Поука III
О туђиновању
Поука IV
О блаженој и незаборавној послушности
Поука V
О брижљивом и истинском покајању,
о животу светих осуђеника и о тамници
Поука VI
О сећању на смрт
Поука VII
О плачу који доноси радост
Поука VIII
О безгневљу и кротости
Поука IX
О злопамћењу
Поука X
О оговарању
Поука XI
О многоговорљивости и ћутању
Поука ХII
О лажи
Поука ХIII
О унинију
Поука XIV
О стомаку, рђавом господару кога ипак сви воле
Поука XV
О нeтљеној чедности и целомудрености,
које трулежни постижу трудом и знојем
Поука ХVI
О среброљубљу и о нестицању
Поука XVII
O неосетљивости, тј. умртвљењу душе
и смрти ума пре смрти тела
Поука XVIII
О сну, о молитви и саборном богослужењу
Поука XIX
О телесном бдењу и о томе како га треба упражњавати
Поука XX
О детињастој страшљивости
Поука XXI
2
Свети Јован Лествичник
ЛЕСТВИЦА
ПРЕДГОВОР
О животу светог Јована Лествичника, писца Лествице, не зна се много. Обично се
узима да је рођен 525. године, вероватно у Цариграду, у побожној породици богатих и
знаменитих цариградских племића, светих Ксенофонта и Марије. Према ономе што о
њему пише монах Данило, свети Јован је дошао у Синајски манастир када је имао шес- наест година. Синајски манастир, од IX в. познат под именом свете Екатерине, саградио је византијски цар Јустинијан 527. године у северном подножју једног од главних синајских врхова, Џебел Мусе, на Синајском полуострву. Манастир је убрзо постао средиште духовног живота и стециште монаха из Египта и Палестине, па чак и из других, даљих земаља. Ту долази и свети Јован, и живи под руководством светог старца Мартирија све до старчеве смрти, пуних деветнаест година. Тада се повлачи у једну пећину у синајским врлетима, на месту званом Тола, где живи пуних четрдесет година у веома строгом подвигу, и то прво потпуно сам, а потом са учеником Мојсијем.Његови подвизи и светост почињу да привлаче људе, монахе, који долазе ради савета, утехе, исцељења. Изгледа да се после четрдесет година проведених у Толи вратио у манастир да настави са општежитељним подвигом, можда и на тражење браће. Тек, сигурно је да га братство Синајског манастира бира за игумана. Тај избор се догодио вероватно почетком 600. године, јер је с јесени те године сачувано једно писмо светог Григорија Великог, папе римског упућено светом Јовану као игуману синајском. Колико је свети Јован после тога провео на положају игумана није могуће утврдити, али се зна да га је за живота напустио, уступивши га рођеном брату, Георгију, и повукао се у своју испосницу у Толи, где је вероватно и умро. Ако је тачно предање да је умро у осамдесет трећој години старости, онда би година његове смрти могла бити 608. Свети Јован је био веома образован човек. То се види из његовог дела Лествице, у коме се може установити широко познавање не само светоотачке литературе и Светог Писма, него и класичне философије, па чак и извесних лаичких наука, као нпр. медицине или војне вештине. Тиме се потврђују речи његовог биографа да је био човек "са општим образовањем". Под општим (енциклопедијским) образовањем у то доба се подразумевало темељно познавање граматике, поетике, реторике, философије, математике и других дисциплина. Његово име било је познато широм културног света већ за време његовог живота, што недвосмислено доказује његова лична веза и преписка са римским папом, светим Григоријем Великим, као и многобројне везе са разним подвижницима и светитељима Блиског Истока. На основу података у самој Лествици, може се закључити да је он и путовао, и обилазио чувене центре, посебно у Египту, као што су Каноп, Филаки (Тамница) код Александрије и други. Колико је био цењен као духовник и посвећеник у божанске тајне, најбоље сведочи писмо светог Јована, игумана једнога другог синајског манастира, Раиту, удаљеног од манастира свете Екатерине око 30 км. Јован Раитски моли да му игуман синајски напише и пошаље једну књигу посвећену монашком животу, монашкој философији. Тако и настаје Лествица, или Рајска Лествица, главно дело светог Јована, по коме он и носи назив Лствичник. То је спис састављен из тридесет поука: као што је потребно да човек проживи тридесет година од свог рођења да би постао зрео - по мерилима онога доба - тако је и монаху потребно да прође тридесет ступњева у своме подвигу, да би достигао духовно савршенство. Идеја Лествице, тј. ступњевитог узрастања у духовном савршенству, узета је из познатог сна старозаветног праоца Јакова (Пост.28,12-13). Символички, Јаковљева лествица, која стоји на земљи а врхом дотиче небо, по којој се анђели Божији пењу и силазе, и на чијем се врху налази сам Господ - треба да означи човеков пут ка висинама божанског савршенства, везу између земље и неба, пут на коме човека прате анђели Божији и који има сасвим одређен циљ: самога Господа Бога. Монашки подвиг треба да буде пут којим се душа поступно ослобађа од земаљског и уздиже ка небеском. Отуда символички назив Лествица. Уз Лествицу, преподобни Јован Лествичник је, посебно за раитског игумана, написао спис под називом Поука пастиру, у коме се дају практични савети манастирском старешини (настојатељу) у погледу духовног руковођења братством. Осим тога, сматра се да је свети Јован написао и коментаре Јеванђеља по Матеју и Луки, као и известан број писама монасима. Међутим, ти коментари и писма су изгубљени. Изгубљено је и његово писмо светом Григорију Великом.
Лествицу, као и Поуку пастиру, уз преписку светог Јована са Јованом Раитским, и остале биографске списе о Лествичнику, превео сам са грчког оригинала објављеног у Мињовој Патрологији (РG. 88, 583-1248), поредећи уз то и најновије издање у Соrоnа Ратrium Sаlеsiаnа, Ser. Gr., VII/IX, 1941, као и грчко издање Софронија Еримита, Константинопољ, 1883. Приликом превођења сам имао у виду и извесне постојеће преводе, као: латински, руски, италијански. Да би се омогућило лакше сналажење, проверавање или цитирање према оригиналу, црним цифрама у загради обележио сам бројеве колумни у издању Миња.
Димитрије Богдановић
Београд, 1961.
среда, 7. јул 2021.
The Movie, Lesson About Life 34 / "Santa Sangre" (Official 4K UHD Trailer) - Directed by Alejandro Jodorowsky - horor - horror - надреализам - surréalisme - surrealism - авангарда - avant-garde
Best Albums Ever: Peter Tosh: "Mystic Man" - reggae - ska - rocksteady - R&B - 1979
NISAM BIO TU: "“Vision Things” (Autobiografski Roman u Nastavcima 27) Autobiografija | Autobiography | Autobiographie - 1990 godina
Vision Things
Sale je moj prijatelj još od detinjstva.
Spomenuo sam ga kada sam opisivao Azrin koncert u Filmskom Gradu.. Moram da
priznam da je on možda najveći ekscentrik koga poznajem. Mislim da ispunjava
sve kriterijume da bih ga ovako okarakterisao. Njegovo ponašanje, još u
najranijoj mladosti je to dokazivalo. Neuobičajeni načini rešavanja određenih
problema i nesvakidašnji prioriteti svakodnevnog života, gde on nije kršio
moralne ili zakonske norme ali je svojim ponašanjem rano pokazivao najčudnije
reakcije, mišljenje, određene stavove i uopšte sa njim se nikada unapred nije
znalo kakav će odgovor dati ili šta će uraditi i kako na šta reagovati.
Ne znam da li je na njega uticalo to što je
pao sa četvrtog sprata, leteći između gelendera i udario glavom o podrumski
beton.
Prvo čime nas je sve još u petom razredu
osnovne zaprepastio je prekonoćni preobražaj u pankera. Bio je tada najmlađi
panker u društvu pankera koji su se sakupljali u parkiću ispod hotela
"Moskva". Što bi značilo da je najverovatnije bio najmlađi panker u
Beogradu. Kada sam počeo da se družim sa njim bilo mi je jako čudno to što je
za svaku stvar, bilo kakvu, koju sam pitao da pozajmim, bilo da je to knjiga,
kaseta, majica ... bilo šta, uvek odgovaro: " uzmi, ne treba mi to ".
Sa razlogom mi je to bilo čudno u vreme kada se svako takmičio da ima dobre
patike, farmerice, pernicu, kesu za školu. Posebno su bile važne te kese. Rančeve
je malo ko imao i stvari smo nosili ili u torbama ili kesama koje su bile
"markirane" tj. u njima je spakovano nešto što bi bilo kupljeno u
"free-shop-u" ili u skupim prodavnicama sa etiketiranim sadržajem.
Sale je imao belu kesu iz "Pekabete".
Neke od dodirnih tačaka koje smo imali i koje
su nas kroz vreme približavale su muzika i knjige. On je slušao dosta dobre
muzike i voleo je da čita, podrazumeva se ne školsku literaturu, tako da su
pored osnovnog druženja ovo bile važne karike.
Kada je počelo u srednjoj školi da se izlazi
i noću, on sa nama nije izlazio. Posebni su bili i retki slučajevi da negde
krenemo zajedno. Imao je gomilu uličnih pasa i kućnih mačaka koje je hranio a
kasno noću je izlazio i u društvu pasa je šetao po kraju.
Činilo mi se da se sve više osamljuje i da
polako ali sigurno ludi.
Čak sam
mislio da postaje izraziti mizantrop. Nije bilo tako i uspeo je i kod toga da
me "zavara". Njegov odnos sa ljudima je bio takav da se nije ljutio,
niti uzimao za zlo, mislim baš ništa. Maks je imao običaj da slobodno uđe kod
njega kroz prozor, iako ovaj nije bio tu, posluži se, napravi sendvič, uzme šta
mu treba i ode. Sale nikada ni reč nije prebacio. Umeli smo da jako kasno noću,
rastureni svaraćamo kod njega i ulazimo kroz prozor njegove sobe, da ga probudimo
i sedimo do jutra. Živeo je sa oba roditelja i bio je jedinac. Roditelji su ga
obožavali, voleli su i nas, njegove prijatelje.
Sale je u jednom trenutku počeo da traži
odgovore na neka pitanja koja su interesovala i mene. Imao je još jedan čudan običaj.
Kada bih sedeo kod njega i potom kretao kući on bi zajedno samnom izlazio i
pratio me svaki put do same kapije. Jedanputa smo se ispred kapije, moje kuće
zadržali. U najdubljoj senci kod poslednje kuće u slepoj uličici, tik uz prugu
smo otvorili misterioznu i najblaže rečeno ezoteričnu temu.
- Idem već neko vreme kod jednog čoveka koji
okuplja tajnu grupu ljudi i podučava nas kako da dođemo do nekih saznanja koje
na ovom perceptivnom nivou ne možemo shvatiti ni videti. - ovo mi saopšti
iznenadno, bez neke emocije, kao nešto sasvim normalno i uobičajeno.
- Šta pričaš ti čoveče ?! Kod kakvog
čoveka... kakvo tajno društvo... - kao i uvek pogodio me svojim delima i
mislima u najneočekivanijim trenutcima.
- Da. Idem tamo već neko vreme. On ima stan
ispod Skadarlije i sastajemo se svake srede u devet uveče , sedimo kod njega i
slušamo šta nam priča, postavljamo i pitanja ako nas nešto zanima.
- Ti si bre' lud skroz... pa o čemu pričate?!
- On je šaman!
- Šta je?!
- Šaman, vrač ... bavi se ... kaže da ljudi
misle da je veštac, da je mračan ali on tvrdi da je čarobnjaštvo mračna reč,
kaže da sve to povezujemo sa srednjovekovnim
mračnjaštvom: ritualima i zlom.
- Ne verujem šta slušam.... jel' ti čuješ
sebe ?
- Nema veze... ništa ne moraš da veruješ i ne
moram ni da ti pričam.
- Ne to... baš hoću da mi kažeš ali gde si
našao tog čoveka i kako da te takve stvari interesuju odjednom.
- Svašta mene interesuje ali to nije bitno a
čoveka sam slučajno sreo u prolazu od Skadarlije prema Francuskoj ulici. Ja sam
ga pogledao zato što je jako čudno izgledao. Imao je dugačak zakopčan crni
mantil i šešir isto crn sa velikim obodom. Ima i crnu dugačku šiljatu bradu.
Upada u oči pa sam ga pogledao. On je video da sam ga pogledao i mirno mi je
prišao. Rekao je kulturno dobar dan i dao mi je iz džepa papirić, kao letak ,
tako. Na njemu je pisalo: " Želite li zauvek da ostanete u mraku ? "
, pored toga je pisalo njegovo ime, adresa i to da svako zainteresovan može
doći na adresu u sredu u devet do jedanaest uveče.
- Pa jel' traži on neke pare?
- Ne ! Ni dinara, on kao da ne jede i ne
pije. Nema ništa u stanu ... ali mu ljudi donose sokove, kafu, neke dve babe mu
prošli put donele ulje ... to ništa ne komentariše nego je rekao da ako već
neko ima tu potrebu da nešto donese, da to stavi na jedan specijalno određen
sto... ali da na sto niko i nikako ne
stavlja novac i još je naglasio da mu se ne donosi hleb i vino nikako.
- Kako ... zašto ne hleb .... dobro možda ne
pije vino ali šta.. zašto hleb?
- Ne znam... jedan čovek ga je pitao zašto
ali nije dobio odgovor. Ali je prošle srede rekao da on mora sam da se pobrine
za svoj hleb i svoje vino, to je odjednom naglasio i ništa nije objašnjavao.
- Sačuvaj Bože od ludaka... a i sa tobom
nešto nije u redu, jel' znaš ?!
- Ne, super je taj čovek... ali kako ti
misliš... pa on nije običan čovek kao ti ili ja ... normalno je da ima svoje
posebne principe.
- Dobro a šta vam to priča ?
- On nas sada priprema za ono što om radi.
- Šta?
- Počeo je da nas priprema za putovanje kroz
vreme i prostor.
Saletu su sijale njegove zelene okice, dok je
pričao, nošene dubokim ushićenjem. Verovao je, ponešen fantastičnom idejom,
ulovljen od strane sumanutog fanatika. Barem sam ja tada tako mislio.
- Znači pripremaš se za putovanje... pa šta
ste rešili, gde ćete prvo da idete? - pitao sam naravno krajnje sarkastično.
- Ako ti je smešno, rekao sam ti malopre,
neću ništa da pričam a možda sam i ovako pogrešio !
- Zašto... šta je sad.
- Lepo nam je rekao da znanje i moć koju
dobijemo, nikako ne delimo sa običnim ljudima, niti da im o tome pričamo, tačno
je znao da će nas ostali ljudi gledati kao ludake i budale !
- Ej! Neću više da se smejem ako ti je do
toga ali meni je stvarno čudno to što mi pričaš...toliko možeš da razumeš.
- Znam ali me u tom slučaju pusti da završim.
- Pričaj.
- Radimo na tome da razvijemo sposobnost da
jasno vidimo energiju. On kaže da srž univerzuma liči na matricu energije kroz
koju prolaze blistave niti svesti - stvarne svesnosti. Te niti čine
"pletenice"...tako se izrazio... koje sadrže celokupne, zaokružene
svetove, a svaki od njih je stvaran kao ovaj naš, koji je samo jedan od bezbroj
drugih. On naziva naš svet "ljudskim pojasom" i "prvom
pozornošću". Možemo doći do toga da vidimo srž ljudskog oblika. To nije
samo stapanje kože, mesa i kostiju nalik majmunu , već svetlost koja je
sposobna putovati uzduž tih svetlosnih niti u druge paralelne svetove. Pitao nas je šta mislimo da nas to onda koči
da se uzdignemo? Nešto su lupetali i ja sam rekao glupu stvar. Rekao sam da nam
smeta gravitacija. On se smejao i objasnio da nam smeta i da nas je zakopala
socijalizacija, da smo prevareni da percipiramo svet kao mesto čvrstih objekata
i konačnih pojmova.
- Uh bre' Sale... stvarno interesantno ali ne
mogu baš sve da pohvatam. Šta je hteo da kaže? Da nam je percepcija blokirana i
da ne možemo da vidimo kroz kamen i šta je u njemu... nemam pojma. Šta je
mislio? Pa ti onda nisi bio daleko sa gravitacijom.
- Kako da ti uprostim... evo na primer ,
najjednostavnije bi bilo da prepričam svojim rečima. Dogodila se kosmička
katastrofa i od tada opštenje između sfera, dimenzija, tih različitih
svetova...kako hoćeš... više nije bila moguća a bila je slobodna i dostupna
svima. Kosmička katastrofa je to opštenje onemogućila, i sada ljudi nemaju
dodira ni sa jednom od tih dimenzija. Šaman je taj koji u ekstazi ta putovanja
omogućuje. Ekstaza se postiže na razne načine a najpoželjnije su posebne biljke
koje nas postepenom upotrebom osvešćuju. Na putovanjima možemo da se krećemo
... kako je rekao po "Drvetu
sveta" što su ustvari dimenzije postojanja koje nam se ostvaraju i mi po
volji idemo gde želimo. Rekao je da to važi i za našu dimenziju tj. da možemo
duhovno putovati i kroz našu prošlost, sadašnjost i do izvesne granice u
budućnost. Moći ćemo da posedujemo moć
prizivanja duhova da nam pomognu ili da naškode nekom ko nam smeta, da
levitirmo fizički, da razvijemo kognitivne sposobnosti i još toga. Jel ti
jasnije sada?
- Šta su to kognitivne sposobnosti majku mu?
- A to su specijalne sposobnosti isto tako.
To znači da možemo da razvijemo naš mozak tj. mentalne sposobnosti koje
imamamo, to bi eto laički tako objasnio.
- Da saberem sada ako mogu... jel' mogu.
- Naravno.
- Ovako... desio se kolaps i čovek je izgubio
svoje sposobnosti. Postoje bezbrojni svetovi i dimenzije koje ne vidimo i
nepristupačni su nam. Možemo posebnim vežbama dostići ogroman nivo svesti i
možemo promeniti i svoju genetsku strukturu npr. mozak koji možemo razviti i
koristiti ga 100%. Možemo mentalno posećivati različite
dimenzije, prošlost, sadašnjost, biti u isto vreme na više mesta i do neke
granice videti budućnost... jel' tako.
- Tako je.
- Mogu sada nešto da pitam?
- Šta?
- Zašto ne možemo razviti mozak do punih 100%
i zašto ne možemo videti daleku budućnost. I kakve to biljke i zašto moraju da
se koriste?
- Jao bre'... to isto sam ga i ja pitao.
- I šta ti je rekao?
- Pa prvo je rekao da u nama ne sme postojati
sumnja. Da ona sprečava da napredujemo i da se sumnje moramo obavezno
osloboditi.
Onda se
uozbiljio i rekao da mi svakako koristimo 100% mozak ali da smo zakržljali, da
je tvrdnja da čovek koristi 10% samo naobičniji mit i nije istina. Objasnio je
da svaki deo mozga ima svoju funkciju i da je stalno aktivan i u upotrebi.
Dodao je kako se ljudima sviđa koncept toga da "radom na sebi" mogu
unaprediti svoj mozak, psihu i život, ali da to mit ne čini stvarnim. Ali da
ljudi ne koriste dovoljno svoje mentalne sposobnosti i da smo kod njega između
ostalog i zbog toga. Za putovanje u daleku budućnost je rekao da postoji u svim
dimenzijama... izrazio se, "ne-obična svetlosna granica". Pitao sam
šta bi bila ta ne-obična granica. Tu je malo zaćutao primetio sam. Spustio je
glavu i kada je podigao kao da se malo naljutio. Objasnio je malo povišenim
tonom, ne znam zašto, da ta "ne-obična svetlosna granica" jeste
svetlost čija struktura ne pripada ni jednoj strukturi koja postoji među svim
dimenzijama. Ta struktura se razlikuje od svih njemu poznatih, materijalnih,
mentalnih, energetskih i apstraktnih struktura postojanja. Smatra da je to
svetlost koja nije stvorena i da samo približavanje njoj utiče na mentalnu
energiju tako da se ona povlači i puni neopisivim strahom.
- Kako to nije stvorena... šta je hteo da
kaže?
- Ne znam, rekao je to što je rekao...
ne-stvorena svetlost kojoj se ne može prići tako da budućnost možemo videti
samo do te neke određene granice.
- Svašta ću da čujem noćas, majke mi... a šta
sa tim biljkama?
- On je rekao da svugde u svetu pa i ovde kod
nas postoje biljke sa kojima će nas upoznati, koje otvaraju "vrata
uma", osvetljavaju um i njihovim povremenim korišćenjem doprinosimo tom
razvijanju mentalnih sposobnosti na kojima radimo.
- Jesi ti video te biljke?
- Ne.
- Pa hoćeš da ih probaš kad ih donese?
- Naravno... pa kako?
- Uh...uh... a šta misliš da li bi i mene
primio tamo da malo i ja učim?
Sale me je pogledao malo "ispod
oka".
- Ccc...tebi
nikad dosta a?
- Ma
ne, nego mi zanimljivo sve to... a te biljke...
- Z nam ja šta tebe interesuje ali ne može.
- Kako
to misliš... ne može, ako možeš ti mogu i ja.
- Ne, mene interesuje svrha i način na koji
čovek može postići više od prosečnog razumevanja života i stvarnosti a tebe
interesuje da se drogiraš... protiv čega znaš i sam nemam ništa, ali ne mogu
tamo da te vodim.
- Dobro, nećemo da se lažemo, istina je to
što si rekao ali i mene zanimaju ezoterična iskustva i ta pitanja... zbog čega
postojimo i zašto umiremo. Znaš da smo hiljadu puta pričali o tome.
- Ne znam šta da ti kažem... rekao je da
nikada ne dovodimoo nikoga, da on sam bira svoje učenike, eto, kao što je i
meni sam prišao.
- Ok. A možeš kada vam da biljku da malo
sakriješ pa mi doneseš?
- Uh... bolje da ti nisam ništa ni pričao,
sada ćeš da mi dosađuješ!
- Ništa... zaboravi, neću da pitam više, ali
ti da me obavezno obaveštavaš šta se dešava jel' važi.
- Dobro... i ovako sam ti sve rekao.
Dočekali smo
zoru.
- Biće divno jutro. - primetio sam, gledajući
u Sunce koje se rađa.
- Da a mi ćemo ga prespavati. - ironično je
zaključio Sale.
Pozdravili
smo se.
Kod njega sam otišao narednog četvrtka. Bio
sam jako znatiželjan da mi prepriča šta se zbivalo na "seansi"
predhodnog dana.
Zatekao sam
ga zamišljenog i odsutnog za razgovor. Vidljivo nije bio raspoložen.
- Šta je čoveče...nešto nije bilo u redu
sinoć ili nešto drugo.
- Nije
bilo sastanka! - rekao je iznervirano i ljutito.
- Zašto... i šta se nerviraš... možda čovek
nije mogao... biće ga sledeće srede... šta?
- Ne, neće ga biti ni sledeće srede! Otišao
sam, pozvonio i vrata mi otvorio neki deda! Mislio sam da sam pogrešio stan ali
kada sam pogledao bolje video sam da nisam, da je to taj stan. Ponovo sam
pozvonio dedi i pitao ga da li tu živi taj i taj čovek. Detaljno sam opisao
kako izgleda. Rekao mi je da on živi u tom stanu već pedeset godina i da nema
takvog čoveka u njegovoj zgradi i da sličnog po opisu nikada nije u životu ni
video. Eto... ne znam šta da mislim kao da sam upao u neki film!
- Nemoguće... to je nemoguće, on je sigurno
bio u tom stanu i neko ga je najverovatnije prijavio ili nešto slično pa je
morao da se prikrije.
- Moguće ali skroz bezveze taman smo trebali
da radimo "praksu"!
- Pa šta sad... oćeš jedan trip? - morao sam
da ga pecnem, on nikada nije hteo čak ni marihuanu da proba. Pogledao me
ljutito.
- Nisam raspoložen za gluposti.
To veče smo
proveli najviše ćuteći i slušajući muziku.
Sale nakon ovoga nije prestao da bude
"tragač za istinom". Brzo se oporavio od uticaja "beogradskog
šamana" i krenuo je u istraživanje svega i svačega kako bi došao do
odgovora na pitanja koja su u njemu ležala i tražila odgovor.
Imao je
najrazličitija iskustva sa svakojakim čudnim "likovima". Stalno je
prepričavao neobična iskustva koja je imao sa njima, ali sve, dve do tri godine
nakon ove koju sam opisao, što bi bila 92',93', on nije bio zadovoljan svojim
"istraživanjima" na polju duhovnog preobražaja. Kada je napokon našao
šta je tražio i dobio odgovore pomogao je svima nama. Ipak u to prvo vreme bilo
je, mene barem, puno teže ubediti da prihvatim ono što je počeo da govori.
Čitava filosofija i magija šaman su naspram toga bile priče za malu decu. Kada
se to desilo primetio sam da se čitavo moje biće iz najnepoznatijeg razloga u
meni budi i strašno buni protiv onoga što je govorio.
O tome ću, da ne idem suviše unapred, kada dođe vreme...
понедељак, 5. јул 2021.
NISAM BIO TU: "“Muzički Praznik: Nick Cave & The Bad Seeds - SKC-u12. 06. 1990” (Autobiografski Roman u Nastavcima 26) Autobiografija | Autobiography | Autobiographie - 1990 godina
Muzički Praznik: Nick Cave and Bad Seeds - SKC-u12. 06. 1990
Malo njih u Beogradu je znalo za Nik Kejva u to vreme.
Bila je to specifična grupa ljudi koja je jako dobro poznavala alternativnu muzičku
scenu. Ipak dovoljno ljudi. Karte nisu bile rasprodate sve ali je velika sala
SKC-a bila puna.
Kejva sam
prvi put video i čuo u filmu Nebo nad Berlinom (Der Himmel uber Berlin)
nemačko-francuskog filma, kojeg je 1987. Koji je režirao Wim Wenders. Film sam
odgledao u Kinoteci dve godine pre koncerta. Sa projekcije sam izašao potpuno
zbunjen. Sećam se da sam bez razloga šetao po Beogradu i pod uticajem filma,
razmišljao, vraćao slike, pokušavajući da pohvatam i shvatim šta sam to zapravo
gledao. Film je na mene ostavio veliki utisak. Normalno da sam se odmah
pobrinuo da nađem šta se može naći od tadašnje diskografije benda Birthday
Party. Niko ništa od mojih poznanika nije imao nasnimljeno ni na kaseti a tek
ne ploču. Uopšte za bend su znali samo Zokac, Vanja i Bogi. Na berzi ispred
SKC-a sam zato našao kasete "From Her to Eternity" , "Kicking
Against the Pricks" i ploče "Your Funeral... My Trial" i
"Tender Prey". Album koji je promovisao 1990 na ovom koncertu u SKC-u, "The Good
Son", na berzi nisu imali.
Posle ovog koncerta bend se nije u Beogradu dugo
nije pojavio.
Zokac se za to veče pobrinuo za sebe da bude
na bek stejdžu. Leo i ja smo kupili karte. Koncert je počeo gromkim pozdravima.
Oni koji su voleli Kejva su ga voleli svim srcem. Eksplozivno, iskreno, snažno,
emotivno nabijeno, lirski opijeno, vizionarski nestvarno, zahvalno, sa
poslednjim dahom date energije publici koja je to razumela i znala da vrati.,
tako se može kratko opisati koncert.
Na bek-u su se posle koncerta dogodile i neke
nepotrebne ružne stvari. Zokac nam je kasnije prepričao šta se otprilike
desilo. Gužvu je napravio momak koga sam spomenuo kada sam opisivao performans
Satana Panonskog , koji se odigrao mesec dana ranije. Opisao sam, podsetiću
Vas, da je izvesni Džoni Dž.. na performansu Satana, šetao i pokazivao Satanove
crteže. Isti taj Džoni Dž. je posle koncerta po rečima Zokca prišao Kejvu i
uradio nešto što je ovoga nateralo da ga pljune. Džoni Dž. je hteo da mu
poljubi cipelu, to je Kejvu bilo gnusno. To su sada ružni detalji i ne bih da
završim ovaj deo sa time.
The Movie, Lesson About Life 33 - Сталкер aka Stalker 1979 - Andrey Tarkovsky - FULL MOVIE - science fiction - naučna fantastika - la science-fiction - philosophical - psychological - futuristic - drama
Featured Post
F. M. Dostojevski – Veliki Inkvizitor u rukama marketinga Ili: "Kako smo od romana napravili rudnik citata" - Sebastian Sava Gor
F. M. Dostojevski – „Veliki Inkvizitor“ u rukama marketinga Ili: Kako smo od romana napravili rudnik citata Sebastian Sava Gor Braća Kara...
-
Љубичасти крак светлости сваке ништавности у нама Кратке приче већ дуго привлаче посену пажњу читалаца, а када се у њима нађу модерни еле...
-
Понекад, када човек пожели да се врати суштини, да се одмори од буке и вештачког света, који све више личи на сцену без глумца, најбољи на...
-
Varljivo leto 68' (1984) 🎥'Varljivo leto '68'' je jugoslovenski film iz 1984. godine, komična priča reditelja Gorana ...



