Приказивање постова са ознаком NEW. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком NEW. Прикажи све постове

четвртак, 11. јун 2026.

The Write Stuff | Stvaralačke Priče: Prezentacija knjige: „Izvan Kadra“ – Ana Mars

 



Ana Mars

Sa ponosom Vam predstavljam prvu zbirku pesama, naše mlade i veoma darovite pesnikinje, koja piše pod pseudonimom - Ana Mars.

Sedam novih pesama! Ovime otvararamo i predstavljamo, novu zbirku : “IZVAN KADRA”.


Prvi “set” od 7 pesama je upravo pred Vama!



THE WRITE STUFF

-STVARALAČKE PRIČE - by Sebastian Sava Gor


недеља, 7. јун 2026.

О раду и делу Марине Абрамовић: “ДОДИР ЗЛА” Аутор: Себастијан Сава Гор

 


О раду и делу Марине Абрамовић:

ДОДИР ЗЛА

Аутор: Себастијан Сава Гор



О раду и делу Марине Абрамовић:  “ДОДИР ЗЛА” Аутор: Себастијан Сава Гор
 О раду и делу Марине Абрамовић:  “ДОДИР ЗЛА” Аутор: Себастијан Сава Гор

Марина Абрамовић између уметности и духовног суноврата


Постоје уметници чије дело оплемењује човека. Постоје ствараоци који својим радом откривају скривену лепоту света, уздижу дух и подсећају човека на његову Боголикост. Њихова уметност постаје прозор ка вишој стварности. Она не служи само оку, већ и срцу. Таква уметност не заводи него освешћује; не разара него сабира.


О раду и делу Марине Абрамовић: ДОДИР ЗЛААутор: Себастијан Сава Гор


Насупрот томе, постоје уметничке појаве које, иако слављене од стране критике, представљају потпуно другачији правац.

Њихова енергија није усмерена ка лепоти, истини и смислу, већ ка шоку, поремећају, провокацији и рушењу граница.

У том контексту, Марина Абрамовић представља једну од најутицајнијих фигура савремене уметности, али и једну од најконтроверзнијих.

Овај текст не оспорава њену светску славу нити њен утицај. Напротив. Управо због огромног утицаја који поседује неопходно је поставити питање: какву духовну поруку носи њено дело?


Из перспективе православног предања, питање уметности никада није само естетско питање. Оно је пре свега духовно питање. Свети Оци нису посматрали човека као биће састављено од одвојених сегмената, већ као јединство тела, душе и духа. Због тога свака уметност која делује на човека истовремено делује и на његов духовни живот.


У средишту стваралаштва Марине Абрамовић налази се тело. Међутим, није реч о телу као храму Духа Светога, како га разуме хришћанска традиција. Њено тело постаје експеримент, објекат, средство искушења и полигон за тестирање граница бола. У многим перформансима присутни су самоповређивање, исцрпљивање, гладовање, излагање опасности и психолошки екстреми.


Њен чувени перформанс „Rhythm 0“ често се представља као истраживање људске природе. Међутим, из хришћанске перспективе поставља се питање зашто је људска природа приказана првенствено кроз насиље, деградацију и деструкцију. Зашто се у средиште уметничког искуства не поставља доброта, саосећање или љубав, него могућност зла?


Свети Јован Златоусти учио је да човек постаје оно чиме се храни. Исто важи и за културу. Цивилизација која се непрекидно храни сликама бола, распада, крви и понижења постепено губи способност да препознаје лепоту.


Управо зато многи перформанси Марине Абрамовић остављају утисак својеврсне естетике негативног. Није случајно што се публика пред њима често не осећа уздигнуто, већ узнемирено. Уметност која вековима тежи катарзи овде се претвара у фасцинацију границом између привлачности и гађења.


Посебно место у јавним расправама заузима пројекат „Spirit Cooking“. Његови браниоци тврде да је реч о уметничкој метафори и поетском перформансу. Критичари, међутим, с правом примећују да је читава естетика тог пројекта заснована на симболима ритуала, крви, телесности и језику који подсећа на магијске обрасце.


Чак и када се прихвати тумачење да није реч о стварном ритуалу, остаје питање због чега савремена уметност толико упорно посеже управо за симболиком која вековима припада мрачним зонама људске имагинације. Зашто уметник који располаже бескрајним могућностима израза бира мотиве крви, ритуала, телесног распадања, граница бола и психолошке дезоријентације?


Православно предање одувек је упозоравало да није све што привлачи пажњу истовремено и корисно за човека. Није свако искуство пут ка истини. Није свако померање граница знак слободе. Понекад је управо супротно. Померање граница може постати начин губљења оријентира.


У томе се можда налази најдубљи проблем уметности Марине Абрамовић. Њена дела готово никада не нуде одговор. Она не воде ка преображају. Не показују пут изласка из таме.


Она остављају посматрача у простору неизвесности, нелагоде и унутрашње напетости. У том смислу, њена уметност представља естетску филозофију без искупљења.


За хришћанску културу патња никада није циљ сама по себи. Страдање има смисао само ако води васкрсењу. Крст без васкрсења постаје бесмислен терет. Бол без наде постаје очајање. Жртва без љубави постаје насиље.


Код Марине Абрамовић често наилазимо управо на одсуство тог завршног корака. Постоји искушење, али нема спасења. Постоји бол, али нема утехе. Постоји ритуал, али нема светиње. Постоји тело, али нема личности.


Због тога многи њени перформанси остављају утисак својеврсне духовне празнине. Посматрач је суочен са интензивним искуством, али након њега остаје питање: шта је заправо откривено? Каква је истина пронађена? Шта је човек научио о себи осим да може да трпи, посматра или учествује?


Савремена уметност често брани овакав приступ тврдњом да уметник нема обавезу да нуди одговоре. Међутим, чак и када не даје одговоре, уметност увек преноси одређену представу о свету. Увек открива свој однос према човеку.

Код великих уметника прошлости, чак и када су приказивали трагедију, постојала је свест о вишем поретку. Код Достојевског злочин постоји, али постоји и покајање. Код Његоша постоји борба, али и смисао борбе. Код иконописаца постоји страдање, али и светлост која га превазилази.

Код Марине Абрамовић често остаје само искуство границе.

То није мала разлика.

То је разлика између уметности која отвара небо и уметности која остаје заробљена у човеку.


Њени поштоваоци често говоре о духовности. Међутим, потребно је поставити питање о каквој се духовности ради. Православна традиција разликује духовност као заједницу са Богом од духовности као трагања за неодређеним искуствима. Није свако мистично искуство истовремено и свето искуство. Није свака промена свести пут ка истини.


Свети Игњатије Брјанчанинов упозоравао је на опасност духовне обмане - стања у којем човек почиње да меша сопствене психолошке доживљаје са аутентичним духовним искуством. Управо због тога је православна традиција увек била опрезна према спектакуларним појавама, необичним ритуалима и фасцинацији изузетним искуствима.


У том светлу може се разумети и одређена нелагодност коју многи верници осећају пред опусом Марине Абрамовић. Проблем није само у појединачним перформансима. Проблем је у духу који их повезује. Тај дух не тежи смирењу него интензитету. Не тежи сабраности него екстрему. Не тежи светлости него непрекидном истраживању границе таме.





Можда је управо због тога постала симбол савременог доба.

Наша епоха изгубила је поверење у трајне вредности.

Лепота се сматра сумњивом.

Хармонија се проглашава наивном.

Светост се доживљава као застарела.

Насупрот томе, шок постаје доказ аутентичности, провокација доказ храбрости, а рушење граница доказ уметничке величине.

У таквом свету Марина Абрамовић није изузетак. Она је његов логичан производ.

Њена уметност не говори само о њој. Она говори о цивилизацији која је престала да верује да уметност треба да уздиже човека.


Зато се њени перформанси често доживљавају као својеврсни културни симптом. Они не приказују само појединачно уметничко истраживање. Они откривају ширу промену у разумевању човека. Уместо боголиког бића обожава се плот. Рађа се идол, прецртава се Личност. Уместо личности појављује се искуство. Уместо смисла појављује се интензитет.


Када се изгуби појам светости, остаје фасцинација границом. Када нестане осећај за лепоту, остаје потреба за шоком. Када се изгуби вера у истину, остаје бескрајна игра интерпретација.


Управо зато се дело Марине Абрамовић може посматрати као „додир зла“, не у смислу моралне осуде уметника као особе, већ као додир са естетиком која систематски напушта класичне врлине уметности. То је додир са погледом на свет у којем ружноћа постаје привилегована, нелагодност пожељна, а духовна дезоријентација представљена као дубина.


Таква уметност може бити утицајна. Може бити славна. Може бити медијски моћна.

Али остаје отворено питање да ли је заиста велика?! И да ли је опасна а на крају могу слободно рећи, по мом мишлјенју непотребна!

Јер величина уметности не мери се количином пажње коју привлачи, већ дубином истине коју открива.

А истина која човека не води ка добру, лепоти и смислу остаје непотпуна.

Можда ће будуће генерације управо у томе препознати основно ограничење епохе која је од шока направила естетику, од провокације филозофију, а од границе између уметности и духовне таме - своју највећу културну фасцинацију.


петак, 15. мај 2026.

ΞX ΞX ° Music band from Belgrade, Serbia ° NEW ° Digital HQ Remastered Edition ° "Essential Tracks" ° Song: "Process" Track No.2°

 

EX EX _Music band from Belgrade, Serbia.

ΞX ΞX® ( ᴏꜰꜰɪᴄɪᴀʟ ʏᴏᴜᴛᴜʙᴇ ᴄʜᴀɴɴᴇʟ )


EX EX je bend je nastao 2008. godine u Beogradu.

Bend su osnovali; Sebastian Sava Gor i gitarista Vladimir Ranković (1972-2018), osnivač benda "Crni Lilihip", koji je kao gitarista, sarađivao i sa mnogim drugim beogradskim bendovima, između ostalih i sa bendom Partibrejkers, upokojio se 2018-te. godine, usled iznenadnog srčanog udara. 

Bendu se pridružuje i Irena B.G. (Irena Bijelić Gorenjak - srpski slikar) 2008.godine. Irena će prvo u vreme biti drugi vokal, dok će ubrzo početi da svira bas gitaru. 

Bend je prvobitno nastao pod imenom Ex-Ponto (po istoimenom delu Ive Andrića). Prva dva albuma (samo digitalno izdata, na platformama YouTube-Suundcloud), Acid (2007) i Ciklus (2009) se mogu opisati kao "electro-experimental" zvuk.

Prvi i jedini javni nastup pod imenom "Ex-Ponto", bend je imao u klubu Žica 2007-me godine.

Usled priliva ogromnog broja sadržaja sa istoimenim tagom: " #ExPonto " , bend postaje "nevidljiv" za posetioce velikih muzičkih platformi i menja ime u "EX EX", ali i " #exex " sadržaj postaje uskoro "ne nalažljiv" u gomili naslova koji počinju sa Ex. Bend ostaje dosledan drugom nazivu benda, do danas.

U 2013-oj, bend snima dva singla u saradnji sa tada poznatom beogradskom D.J. autorkom, Ljibicom Bunibarovskom - LiLu. Singlovi : "Sama si" i "Luzijana".

2011. godine, bendu se pridružuje bubnjar; Dejan Manevski. Bend napušta Vladimir Ranković, dok se bendu, sa druge strane priključuju; Zoran Kiza Radović, kao gitarista (frontmen benda Presing) i Branka Radović - klavijature i prateći vokal. 

Sa novom postavom "Ex-Ex", 2014.godine, izdaje singl: "Kako si gipka", koji dobro prolazi kod publike. 

Bend se od "electro", okreće alternativnoj muzici, gde dobija; indie i post-rock experimental, zvuk. Ovaj album, sa autentičnim manirom, ostaje na srpskoj muzičkoj sceni.

Ipak ova saradnja se brzo završila i nije rezultirala kompletno izdatim albumom. Bend je u ovom sastavu snimio samo još par singlova: "Sila", "Labudov Sneg", "Trans", "Sasvim bos". Ovaj album nije dovršen i nije oficijalno izdat. Radno ime albuma, bilo je "Araks".

Saradnja je rezultirala koncertom u klubu "Propeler" 2014-te. godine. Set pesama koji je odsviran na koncertu, jeste bio priprema novog albuma do kojeg nije došlo.

Možda možemo očekivati kompletno remastered izdanje; "Araks", u narednom periodu. Snimci se nalaze u arhivi frontmena benda, Sebastiana i moguće da će ih on u budćnosti, kao remaster verzije, spojiti i izbaciti kao kompletan album.

Ipak i bez oficiajlo objavljenog albuma, u ovakvom sastavu, bend bežeži, živi nastup - koncert u klubu "Leila Records" - 2015.godine. Koncertu je predhodila promocija knjige: "Noć Slomljenih Strela" - druge knjige, frontmena benda i pisca Sebastiana Save Gora.

2016-te. godine, nakon razilaska sa Zoranom i Brankom, u pauzi, gde se bend  ponovo "sastavljao" -  Sebastian izbacuje: "electro-experimental" album, pod nazivom: "Enter".

Iste godine bendu se priključuje gitarista Ranko Travanj. Saradnja je bila produktivna i bend je nakon singla, "Ja sam čovek"(2017), bend je snimio, u kratkom vremenskom roku dva albuma, prvo, u teškom "electro-psychedelic experimental" maniru: "Prašina(2021) i "U duhu vremena"(2021) - da bi u ovom sastavu (Sebastian-vokal;Ranko Travanj-gitara; Irena B.G-bas; Dejan Manevski-bubanj) - 2019-te, izdao album "Kvantni skok" . Ovaj album se dijametralno razlikuje od predhodna dva albuma i predstavlja rezultat dvogodišnjeg rada. Album je ponovo konbinacija alternative, post-rock i avant-garde - zvuka. Takođe i ovaj album, kao i "Kvantni skok", ima svoje autentično mestu na srpskoj rock sceni, zahvaljući možda najviše "virtuoznoj gitari" Ranka T.

2023-će godine, bend napušta Ranko T. Sebastian snima svoj lični projekat, potpuno post-rock, ambient-psychedelic, album: "Poslednje Utoćište"

Posle ovoga Sebastian-gitara, Irena-bas i Dejan-bubanj, ostaju do danas stalna postava benda.

 Usledila su kraća muzička izdanja, u avant-garde i alternative formi, na ivici sa garage zvukom: "Ishod na Nišanu" (2022) ; "Epicentar" (2023) i "Lotos"(2024)

U 2025, bend je izbacio za sada samo jedan novi singl: "Daću ti aplauze" 


Nova remaster verzija pesme:



уторак, 12. мај 2026.

ΞX ΞX ° Music band from Belgrade, Serbia ° NEW ° Digital HQ Remastered Edition ° "Essential Tracks" ° Song: "Tvoje Oči, Moji Snovi" Track No.1°


EX EX _Music band from Belgrade, Serbia.

ΞX ΞX® ( ᴏꜰꜰɪᴄɪᴀʟ ʏᴏᴜᴛᴜʙᴇ ᴄʜᴀɴɴᴇʟ )


 EX EX je bend je nastao 2008. godine u Beogradu.

Bend su osnovali; Sebastian Sava Gor i gitarista Vladimir Ranković (1972-2018), osnivač benda "Crni Lilihip", koji je kao gitarista, sarađivao i sa mnogim drugim beogradskim bendovima, između ostalih i sa bendom Partibrejkers, upokojio se 2018-te. godine, usled iznenadnog srčanog udara. 

Bendu se pridružuje i Irena B.G. (Irena Bijelić Gorenjak - srpski slikar) 2008.godine. Irena će prvo u vreme biti drugi vokal, dok će ubrzo početi da svira bas gitaru. 

Bend je prvobitno nastao pod imenom Ex-Ponto (po istoimenom delu Ive Andrića). Prva dva albuma (samo digitalno izdata, na platformama YouTube-Suundcloud), Acid (2007) i Ciklus (2009) se mogu opisati kao "electro-experimental" zvuk.

Prvi i jedini javni nastup pod imenom "Ex-Ponto", bend je imao u klubu Žica 2007-me godine.

Usled priliva ogromnog broja sadržaja sa istoimenim tagom: " #ExPonto " , bend postaje "nevidljiv" za posetioce velikih muzičkih platformi i menja ime u "EX EX", ali i " #exex " sadržaj postaje uskoro "ne nalažljiv" u gomili naslova koji počinju sa Ex. Bend ostaje dosledan drugom nazivu benda, do danas.

U 2013-oj, bend snima dva singla u saradnji sa tada poznatom beogradskom D.J. autorkom, Ljibicom Bunibarovskom - LiLu. Singlovi : "Sama si" i "Luzijana".

2011. godine, bendu se pridružuje bubnjar; Dejan Manevski. Bend napušta Vladimir Ranković, dok se bendu, sa druge strane priključuju; Zoran Kiza Radović, kao gitarista (frontmen benda Presing) i Branka Radović - klavijature i prateći vokal. 

Sa novom postavom "Ex-Ex", 2014.godine, izdaje singl: "Kako si gipka", koji dobro prolazi kod publike. 

Bend se od "electro", okreće alternativnoj muzici, gde dobija; indie i post-rock experimental, zvuk. Ovaj album, sa autentičnim manirom, ostaje na srpskoj muzičkoj sceni.

Ipak ova saradnja se brzo završila i nije rezultirala kompletno izdatim albumom. Bend je u ovom sastavu snimio samo još par singlova: "Sila", "Labudov Sneg", "Trans", "Sasvim bos". Ovaj album nije dovršen i nije oficijalno izdat. Radno ime albuma, bilo je "Araks".

Saradnja je rezultirala koncertom u klubu "Propeler" 2014-te. godine. Set pesama koji je odsviran na koncertu, jeste bio priprema novog albuma do kojeg nije došlo.

Možda možemo očekivati kompletno remastered izdanje; "Araks", u narednom periodu. Snimci se nalaze u arhivi frontmena benda, Sebastiana i moguće da će ih on u budćnosti, kao remaster verzije, spojiti i izbaciti kao kompletan album.

Ipak i bez oficiajlo objavljenog albuma, u ovakvom sastavu, bend bežeži, živi nastup - koncert u klubu "Leila Records" - 2015.godine. Koncertu je predhodila promocija knjige: "Noć Slomljenih Strela" - druge knjige, frontmena benda i pisca Sebastiana Save Gora.

2016-te. godine, nakon razilaska sa Zoranom i Brankom, u pauzi, gde se bend  ponovo "sastavljao" -  Sebastian izbacuje: "electro-experimental" album, pod nazivom: "Enter".

Iste godine bendu se priključuje gitarista Ranko Travanj. Saradnja je bila produktivna i bend je nakon singla, "Ja sam čovek"(2017), bend je snimio, u kratkom vremenskom roku dva albuma, prvo, u teškom "electro-psychedelic experimental" maniru: "Prašina(2021) i "U duhu vremena"(2021) - da bi u ovom sastavu (Sebastian-vokal;Ranko Travanj-gitara; Irena B.G-bas; Dejan Manevski-bubanj) - 2019-te, izdao album "Kvantni skok" . Ovaj album se dijametralno razlikuje od predhodna dva albuma i predstavlja rezultat dvogodišnjeg rada. Album je ponovo konbinacija alternative, post-rock i avant-garde - zvuka. Takođe i ovaj album, kao i "Kvantni skok", ima svoje autentično mestu na srpskoj rock sceni, zahvaljući možda najviše "virtuoznoj gitari" Ranka T.

2023-će godine, bend napušta Ranko T. Sebastian snima svoj lični projekat, potpuno post-rock, ambient-psychedelic, album: "Poslednje Utoćište"

Posle ovoga Sebastian-gitara, Irena-bas i Dejan-bubanj, ostaju do danas stalna postava benda.

 Usledila su kraća muzička izdanja, u avant-garde i alternative formi, na ivici sa garage zvukom: "Ishod na Nišanu" (2022) ; "Epicentar" (2023) i "Lotos"(2024)

U 2025, bend je izbacio za sada samo jedan novi singl: "Daću ti aplauze" 


Nova remaster verzija pesme:


Featured Post

F. M. Dostojevski – Veliki Inkvizitor u rukama marketinga Ili: "Kako smo od romana napravili rudnik citata" - Sebastian Sava Gor

  F. M. Dostojevski – „Veliki Inkvizitor“ u rukama marketinga Ili: Kako smo od romana napravili rudnik citata Sebastian Sava Gor Braća Kara...