недеља, 27. јун 2021.
Sex Pistols: "Never Mind The Bollocks" Full Album 1977 / punk
NISAM BIO TU: "Devojke u letnjim gaćicama…" (Autobiografski Roman u Nastavcima 17) Autobiografija | Autobiography | Autobiographie - 1989 godina
"Devojke u letnjim gaćicama…"
Igi i ja smo sa Hvara otišli razočarani i
zbunjeni. Prvi put sam doživeo da mi se neko obraća po rasnoj osnovi ili bilo
kako a slično tome. Setio sam se Bruna i njegovih zloslutnih predviđanja o
građanskom ratu. Ja vesti nikada nisam slušao. Živeo sam u zemlji koja se zvala
Jugoslavija, gde je za glavni grad
proglašen Beograd i to je to… Politika me nikada nije zanimala, voleo sam
Zagreb, iako nikada nisam bio u tom gradu i Ljubljanu, koju sam posetio kao
mali sa roditeljima, sam poštovao. Koliko će politika, promeniti, ljude i svet
oko mene, to nisam mogao ni da sanjam. Podrazumevalo se da Slovenac sebe naziva Slovencem
ili Vojvođanin iz Autonomne Pokrajine Vojvodina, da za sebe kaže, Vojvođanin
sam, ili ja sam iz Vojvodine. Ništa više. Bliskost među narodima se ipak
osećala u toj bivšoj zemlji, nacionalizam je u jednom trenutku stvarno bio
bezazlen i svodio se na viceve “po nacionalnoj osnovi”.
Igi je imao povratnu voznu kartu, ja
avionsku. Prvo sam mislio da sednem na avion i da nestanem, ali Igi me je
zamolio da mu pravim društvo i da se vratim sa njim, vozom. U Splitu smo prvo otišli do turističke
agencije, da bih ja povratio deo novca, od avinske karte, za isti sam kupio
voznu kartu, šit i ostale potrepštine za put, uostalom, kako sam bio proteran, nisam
bio bez para, kao i obično u to vreme.
U vozu je bila takva gužva, takva da su ljudi
bez rezervacije, sedeli u punim hodnicima. Bilo je i onih koji su ulazili, za
vreme puta, sa već pripremljenim hoklicama i onih koji bi pokupili, negde neku,
plastičnu gajbicu, pa bi tokom putovanja
sedeli na njoj.
Igi i ja smo
gledali da putovanje prespavamo…
Nije bilo kraja ludorijama…To šta smo tražili
to smo i dobijali. “In” je bilo “ludilo”, ne, na primer, sport, zdrav život, razmišljanje o životu kroz finansije ili ne
daj Bože, o politici. Bili smo svakako ausajderi. Bili smo ekstremno zauzeti
sobom u odnosu sa veoma malobrojinim istomišljenicima. Malo sa kim se, čak i u Beogradu, moglo dublje
razgovarati, o muzici, literaturi,
filozofiji, slikarstvu, filmu ili pozorištu.. Slično kao i sada, ail sada iz
razloga što tako duboko avangardna scena ne postoji.
Da bih što pre prešao na ono što želim da
ispričam, moram Vam predstaviti Lea. Moj srednjoškolski drugar koji je danas
pop, dok je nekada je bio “dobar” alkoholičar je sedeo samnom u klupi dve
godine u “Petoj Beogradskoj Gimnaziji”, koju smo polako završavali. Opširnije o
Leu ću pisati kasnije, za sada je dovoljno da zamislite visokog i dobro
građenog momka, ali momka koji je za sve dve godine zudarao na alkohol, sa velikim
“retro”, naočarima, gde mu je dioptrija bila takva, da su mu oči izgledale
sittnije, ne velike, sa dugačkom ofucanom i masnom, kosom zalepljenoj za lice,
sa isto tako “retro”, (u to vreme ta kovanica još nije bila skovana), čizmicama
sa štiklom, kao na fotografijama iz
knjige. “Deca sa Kolodvora Zoo”, znači katastrofa…Da dodam, imao je i velike
klempave uši i malo baburast nos. Svakako danas bolje izgleda nego tada.
Još jedno veče ispred “Akademije”. Leo i ja smo seli u kafanu “Kolarac”, da bi počnemo
da pijemo ipričamo. Stigli smo oko osam,
iz kafane smo izašli oko deset. Ispred “Rupe”, je već velika gužva. Ljudi su sedeli
oko zgrade, na žardinjerama, u parkiću, neki su šetli okolo, ili su stajali u
manjim grupama. Odlučili smo da stojimo na samoj ulici, tj. platou, na kraju
Knez Mihajlove ulice, gde se zgrada kluba i nalazi.
U jednom trenutku ja ugledah Saru i Katarinu,
devojke sa Hvara, koje su mene i Igija, optužile za krađu novčanika. Leo je bio upoznat sa celom pričom.
-
Idemo
do njih. – rekoh veoma veselo.
-
Nove
devojke… biće zanimljivo. – zaključio je Leo.
Prišao sam grupi od pet devojaka. Pored Sare
i Katarine, tu je bila i njihova beogradska domaćica sa dve drugarice, takođe
iz Beograda. Nikada ih ranije nisam video tu. Mirisale su lepo i bile su
potpuno “picnute”.
-
Vas
dve došle u Beograd i parvo Akademija, ko’
ja kod Vas, kada me pokupiste i odvedoste na onu tvrđavu.
-
To
je bio nesporazum… izvini ali… Sara je mislila da se izvni.
-
Ne,
ne… to je prošlo, sada moramo da vidimo
kako mi Vas da ugostimo, šta pijete… - bio sam dobro raspoložen.
I devojke se oraspoložiše, živnuše što je
sada tu i muško društvo, plus besplatan osećaj sigurmosti i opuštenosti na
“Akademiji”, njima tu svakako nije bilo
mesto.
Znate šta, ma ko’ god ušao na “Akademiju” ,
a da pre toga nije video kako izgleda noćni klub, barem na filmu, je u to vreme, nekako i na svoj način odreagovao
i to vidno. Danas se mladi ljudi, skloni
noćnom životu, alkoholu i drogama, skupe bilo gde, muzika je maltene svugde
ista a jutra se dočekuju u pojedinim slučajevima u urgentnom centru, bez
svesti. “Akademija” je bio klub osnovan sa određenim idejama, budući slikari su,
prvo tu, zarađivali novac za džeparac, radili su grafite na zidovima, uneli
flipere i klub je zapravo prvo bio stecište, ne samo slikara već svih umetnika,
prvenstveno muzičara, koji su tu, u dogovoru sa klubom, napravili
stejdž za koncerte i mini produkcijsku sobu. Tako da je vremenom, polako,
klub takve vrste, postao jedan od najčuvenijih, “art-underground”, klubova u
Evropi.
Vreme koje sada opisujem je privatizovalo i
komercijalizovalo klub i za širu publiku ali je u osnovi ostao ono što jeste,
mada će ga buduće vreme, postepeno potpuno prazniti i u njemu ostaviti one,
samo najizgubljenije slučajeve, da bi na kraju bio i potpuno zatvoren. Mislim
da takav klub danas ne bi naišao na razumevanje…
-
Jeste
vi u nekom hipi fazonu? – Pitao je Leo devojke sa Hvara, pritom se široko smejao, pokazivao svoje već
požutele zube, od duvana i nesebično se “ponuđivao”. Ja sam bio u obrnutom fazonu i devojke sam,
svih pet prepustio njemu. Te devojke su fino izgledale i sve je bilo ok, ali
nisu se uklapale u “moj film” , bio sam odlično raspoložen, ali to veče, do
svitanja, nisam puno vremena proveo pored njih.
Sara je bila dovitljiva,
uostalom nije puno “prezala”, što je na Hvaru i pokazala. Ona pogleda Lea,
namignu mu i lagano zapeva: “ Hare Krišna, Hare Krišna, Hare Rama, Hare Rama, h
a r e – h a r e”. Leo i ja smo se pokidali od smeha.
Bila je subota ili
nedelja, dva dana kada se u klubu “plivalo” od gužve. Prvo se na ulaz čekalo po
dvadeset minuta i više, ljudi su se zbijali, jednih do drugih, da bi što pre
ušli, to je bilo zaista neprijatno. Ulazilo se u talasima, gde bi redari, kada
puste desetak ljudi, zatvarali vrata, silom. Neko bi tada neko bio vraćen, neko
bi dobio batine. Kada redari puste odabrane, prvo stalne, poznate goste,
devojke i one sa članskim kartama, na kraju puštaju da ulaze oni momci koji su
kulturni ili koji zmole da uđu. Oni koji su imali članske karte bi odmah
silazili u klub, to je važilo za sve studente samo “Likovne Akademije” i one sa
plaćenim članskim kartama. Ogromna većina je već tada, u klub dolazila, zbog
njegove popularnosti, oni su čekali u redu, u prvom, dugačkom hodniku, da plate
kartu, da bi se zatim išlo desno u drugi
hodnik, tu jedan od redara onome ko uđe,
udara pečat na dlan, kako bi mogao, nesmetano, da izlazi i ulazi ponovo u klub,
za to veče. Zatim se u klub silazilo, širokim, kružnim stepeništem. Stepenište je iz dva reda, sa
platformom, koja okreće na desno, sa drugim redom stepenika.
Ja sam u klub ušao
sam, rano sam kupio člansku kartu, poznavao sam dosta ljudi, barem po svakovečernjem “pogledavanju”. Na kraju
sam dočekao i neke nove redare, tako da
meni, posle par godina, više niko nije
tražio niti člansku kartu, niti mi je udarao pečat, bio sam “dole”, svako veče
od kada sam i dobio tu člansku kartu, vremenom
moja nebrojane noći u tom klubu, su mi bukvalno zamenile kuću. Najverovatnije
su predpostavljali da sam student, to mi izgleda najlogičnije.
Kada bi
novi gost, napokon, ušao u klub ispred njega
bi se našao izbor, levo, parvo na veliki šank, na garderobu, flipere ili u WC. Drugi izbor je bio samo parvo, kroz jako
dugačak ali uzak hodnikom, koji je vodio do drugog kraja kluba, do malog šanka,
sa pogledom na, stejddž. U hodniku je sa leve strane bio i ulaz koji je
predstavljao, sobu za igru, sa šipkom na sredni. To je bila “skakonica”, tu se toliko skakalo, da je poskakivao i onaj koji bi potpuno mirovao.
Ja sam voleo baš taj osećaj, kada “mirujem”. Ta prostorija je bila polukružno otvorena i
gledala je istovremeno, parvo na kabinu
za D.J.-a, desno na stejdž i levo na veliki šank.
Plivalo se u klubu,
da, “plivalo” se u znoju, u isparenjima tuđeg znoja, “plivalo” se i u toj ludoj
gužvi, gde su se ljudi, doslovce, njihali u talasima i tako pravili krugove,
zbijeni jedni uz druge.
-
Ovde
je ludilo! – vikala je Katarina, pošto je muzika bila toliko glasna, da se nije moglo normalno razgovarati. Na primer, ja sam “dole”, zaradio tinnitus.
Plivalo se i u dimu, duvanskom dimu i dimu od
marihuane. Jednom rečju “rupa” je đavolski smrdela i svako ko je dole ušao i
ostao, najmanje deset minuta, taj bi napolje izašao smrdljiv.
Svanulo je. Leo, pet devojaka i ja smo, seli
smo u park ispod “Akademije”.
-
Hoćemo
do mene? – To je pitala Nataša, devojka čiji je stan bio “prazan”, roditelji su
na Hvaru, dok je ona sa gošćama sa Hvara.
Nataše se sećam, ali njene dve drugarice su
meni bile neupadjive, tako da ih se ni ne sećam. Nataša je odlično izgleda, Leo
se vrzmao oko nje i odmah se složio da parvo sa “Akademije” ide na Petlovo Brdo
a čovek živi na Novom Beogradu. Meni je taj kraj spadao pod moju opštinu, tako
da sam u stvari živeo na par autobuskih stanica od nje. I meni se dopadala
ideja da se žurka nastavi. Kupili smo crno vino. Leo i ja smo u 53-ci, seli u ćošak zadnje platforme, na prljav pod i
u turskom sedu smo ispijali crnu tečnost. U jednom trenutku smo zapevali: “ Hare Krišna, Hare Krišna, Hare Rama, Hare
Rama, h a r e – h a r e”
Lep konforan, dvoiposoban stan. Seli smo u trpezariju,
za kuhinjski sto.
-
Ima
neko još vutre? – Postao sam samome sebi jako dosadan sa ponavljanjem tog
pitanja.
-
Ma
nema više niko i meni se puši. – Sara me je podržala.
-
Okrenuću
ja sada neka dva drugara, da vidim. – uključi se Nataša.
-
Da
vidiš u pola sedam ujutru? – Leo je pogleda upitno.
-
Ma
ne spavaju oni. Odgovori mu Nataša kratko.
U stan smo prvo došli, Nataša, Sara,
Katarina, Leo i ja. Nataša iz meni tada, nepoznatih i nebitnih razloga, nije
pozvala u stan i svoje dve, oniže prijatelice, sa kojim je bila u društvu tokom
noći.
Devojke
su počele nakon uvodnog ćaskanja, jedna po jedna, da se tuširaju. Prvo se istuširala Nataša, kada je izašla iz
kupatila poprilično raskmoćena, u laganm letnjim gaćicama i majcom do ispod
grudi. Leu se to posebno dopalo, čak je ustao od stola, da malo prošeta i odmeri
Natašu, od glave do pete i da pritom “kao” promeni muziku. Kako se Nataša
vratila i sela za sto, tako se i on vratio u svoj “kipasti” položaj i
ispravljene kičme , je nastavio da neumorno ispija crno vino, kao da je u
pitanju bila voda. Sara i Katarina su u kupatilo, na tuširanje, ušle zajedno.
Ja sam sve vreme sedeo na malom udobnom kanabetu, koji je bio na zidu trpezarije,
sa njega sam imao pogled na kuhinju, sto za kojim su svi sedeli i sa druge
strane, na vrata od Natašine spavaće sobe i na
vrata na koja smo ušli, preko
širokog predvorja iz glavnog ulaza u stan. Iza mene se pružao hodnik koji je
vodio ka kupatilu , sa desne strane. Parvo hodnikom se moglo produžiti na terasu
a sa leve strane je bila velika spavaća soba njenih roditelja. Kako su Sara i
Katarina ušle u kupatilo, ja posle jedno
pet minuta razmišljanja o Hvaru i protekloj noći, ustadoh i uđoh u kupatilo kod
njih. Kupatilo nije bilo zaključano a njih dve su već bile u kadi, stajale su,
tuširale se i mazile su jedna drugu i uz nežno kikotanje su gledale u mene.
-
Ajde’
upadaj, hoćeš da te okupamo na brzaka… -
Sara me je gledala pogledom koji se caklio od uzbuđenja.
-
Tako
sam i mislio, polako, polako… moram da pišam… – rekoh i okrenuh se ka šolji.
Kada sam završio otvorio sam vrata kupatila i pri islasku sam rekao samo:
“Vidimo se kada završite…”
Vratio sam
se na svoje mesto i ispio sam čašu vina. Leo je zamolio Natašu da stavi kafu.
Tada je neko pozvonio.
-
To
su oni… - reče Nataša i ode da otvori drugarima, na koje sam ja već zaboravio
da će se pojaviti. Bila su to dva stvarno neupadljiva lica, sa Vidikovca, koje nikada
ranije nisam video. Nisu puno pričali. Pozdravili smo se, upoznali i oni su
seli takođe za kuhinjski sto. Odmah su počeli da motaju. Leo ih ponudi vinom
ali oni mu odgovoriše da ne piju, već da samo puše marihuanu. Brzo su smotali i
svi smo stigli da povučemo pod dva, tri,
okrepljujuća dima. Ja sam se malo razbistrio, Leo se još više ukipio, što je
značilo da se i on malo osnažio, već je počeo da “popušta”, pod težinom alkohola. Nataša je sela pored mene na kanabe. Sara je
nestala, Katarina je sela za sto sa momcima. Svi osim Sare, smo sada bili u trpezariji.
Ne sećam se šta smo pričali, ali se
sećam trenutka kada je domaćica, Nataša, počela da se pored mene meškolji
i migolji. Stavila mi je ruku na nogu. Ja njoj takođe.
Počelo je “ ’vatanje ”. Ona usdade i
nekako se tako naguzi, da joj je dupe gledalo u gledaoce, za stolom, dok je
mene je počela da žvalavi. Reagovao sam brzo da bih je smirio, nikako nisam
imao potrebu da se svlačim i da pred svima ostalima uradim ono što Nataša
jeste. Ona tako nagužena skinu i gaćice, ja upotrebih svoju ruku i naočigled svih je
smirih uz snažan uzdah zadovoljstva.
Kao da se ništa nije dogodilo, svi “cool” i “kao svi nešto tiho pričaju”.
Nisam video Saru. Ustadoh da je potražim. Pogledah prvo u kupatilu, tu je
nije bilo, izađoh na terasu ali je nisam video ni tu. Znači, “ona je uzela dva
dima i nestala…” – pomislih i ne razmišljajći dalje uđoh u spavaću sobu
Natašinih roditelja. Tu sam imao šta da vidim. Sara je ležala preko celog
bračnog kreveta, raširila je noge i kada sam ušao, ona ležerno okrete glavu ka
meni:
-
Gde
si ti do sada? – pitala je sigurna da će dobiti to što je htela. Predivno nago
telo. Savršene obline. Sara nije imala neku “facu” ali je zato bila građena
opasno, barem po mojim standardima. Moja ignorancija i neki jak unutrašnji
otpor joj samo odgovoriše:
-
Vidimo
se napolju. – Ja izađoh napolje ne
pogledavši više nijednom u nju.
Ona se brzo pojavila u trpezariji.
Bele providne čipkaste gaćice i mala, lepa, letnja majčica na bretele. Ona
čučnu i prisloni se leđima na zid, naspram kanabeta tj. mene. Ništa nije
govorila, ćutala je i netremice me je posmatrala. Tada Nataša nekako svečano
reče:
-
Spavanjac,
šta mislite?
-
Može.
– Leo se odmah podigao. – Gde da legnem? – Čovek se poprilično ljuljao, ništa
od stamenosti prilikom sedenja.
-
Sara
i ti možete u spavaću kod mojih. – reče mu Nataša.
-
Ne
mogu. – Sara je nezadovoljno spustila glavu.
-
Ma
jedi govna! – Leo uze svoj pohabani crni, letnji mantil i krenu ka vratima.
-
Čekaj
idemo i mi. - Komšije takođe ustadoše od stola a Nataša ih sve, otprati ka
vratima. Leo mi mahnu rukom i gegajći se, uputi se ka Novom Beogradu.
-
Znači
tako. – zaključih mirno, sa polu pogledom na preostale u stanu.
Probudio sam se između dve nage devojke, ja sam bio obučen. Nataša je
hrkala dok je Katarina, koja je takođe ležala gola pored mene, mirno spavala.
Želeo sam da ustanem tiho i ne probudim devojke. U svojoj glavi sam čuo
dva čekića kako mi razbijaju unutrašnjost lobanje, sve oko mene je prskalo od
mamurnog bola. Pošlo mi je za rukom da ustanem i da ih ne probudim. Na podu sam
ugledao, devojački donji veš. Jedne gaćice su bile malo, ali samo malo
braonkaste..znate, ja veoma cenim žensku higijenu ali nisam nimalo gadljiv.
Pogledah gde su mi patike i nečujno izađoh iz sobe. Nataši sam u kuhinji u
malom, podsetnik blokčiću, napisao svoj broj telefona. Pozvala me je jedanputa
da svratim, rekla je da pravi malu “sedejku”. Tada se podrazumevalo da ćeš na
“sedeljku ili “polu-žurku”, kako hoćete, pozovti sa sobom još nekoga. Ja sam
došao sa Grofom, Igijem, Dukijem i sa još dve devojke. Ali kod Nataše, nije
bilo nikakve “sedljke”, već me je ona na vratima dočekala, ponovo potpuno
raskomoćena u laganom, svilenkastom, bade-mantilu. Kada je videla još petoro
nepoznatih ljudi samnom, ona je odlučila da nas pusti samo u predsoblje.
-
Sebastiane,
izbio je neki problem…
четвртак, 24. јун 2021.
TRICKY: "Fall to Pieces" (2020)
"ČOVEK" / Sv. Simeon Atonski
Која је навика најштетнија? – Причљивост.
Који је човек најјачи? – Који је способан да разуме истину.
Који је човек најслабији? – Који сматра себе јаким.
Који је човек најпаметнији? – Који следи своје срце.
Која је зависност најопаснија? – Зависност од свог тела.
Који је човек најсиромашнији? – Који највише воли новац.
Који је човек најближи Богу? – Милосрдни.
Чиме се супротставити невољи? – Радошћу.
Чиме се супротставити патњи? – Стрпљењем.
Који је знак здраве душе? – Вера.
Који је знак болесне душе? – Безнађе.
Који је знак погрешног деловања? – Раздражење.
Који је знак добрих поступака? – Мир у души.
Који је човек за живота умро? – Равнодушни.
Који човек никада неће умрети? – Онај, ко воли друге.
*
Koja je navika najštetnija? – Pričljivost.
Koji je čovek najjači? – Koji je sposoban da razume istinu.
Koji je čovek najslabiji? – Koji smatra sebe jakim.
Koji je čovek najpametniji? – Koji sledi svoje srce.
Koja je zavisnost najopasnija? – Zavisnost od svog tela.
Koji je čovek najsiromašniji? – Koji najviše voli novac.
Koji je čovek najbliži Bogu? – Milosrdni.
Čime se suprotstaviti nevolji? – Radošću.
Čime se suprotstaviti patnji? – Strpljenjem.
Koji je znak zdrave duše? – Vera.
Koji je znak bolesne duše? – Beznađe.
Koji je znak pogrešnog delovanja? – Razdraženje.
Koji je znak dobrih postupaka? – Mir u duši.
Koji je čovek za života umro? – Ravnodušni.
Koji čovek nikada neće umreti? – Onaj, ko voli druge.
Monah Simeon Atonski
*
Which habit is the most harmful? - Talkative.
Which man is the strongest? - Who is able to understand the truth.
Which man is the weakest? - Who considers himself strong.
Which man is the smartest? - Who follows his heart.
Which addiction is the most dangerous? - Dependence on your body.
Which man is the poorest? - Who loves money the most.
Which man is closest to God? - Merciful.
How to resist trouble? - Joy.
How to counteract suffering? - Patience.
What is the sign of a healthy soul? - Faith
What is the sign of a sick soul? - Hopelessness.
What is the sign of wrong action? - Irritation.
What is the sign of good deeds? - Peace of mind.
What man died in his lifetime? - Indifferent.
What man will never die? - The one who loves others.
The Monk Simeon of Athos
*
Quelle habitude est la plus nocive ? - Bavard.
Quel homme est le plus fort ? - Qui est capable de comprendre la vérité.
Quel homme est le plus faible ? - Qui se considère fort.
Quel homme est le plus intelligent ? - Qui suit son coeur.
Quelle dépendance est la plus dangereuse ? - La dépendance à votre corps.
Quel homme est le plus pauvre ? - Qui aime le plus l'argent.
Quel homme est le plus proche de Dieu ? - Miséricordieux.
Comment résister aux ennuis ? - Joie.
Comment lutter contre la souffrance ? - La patience.
Quel est le signe d'une âme saine ? - Foi
Quel est le signe d'une âme malade ? - Désespoir.
Quel est le signe d'une mauvaise action ? - Irritation.
Quel est le signe des bonnes actions ? - Tranquillité d'esprit.
Quel homme est mort de son vivant ? - Indifférent.
Quel homme ne mourra jamais ? - Celui qui aime les autres.
Le Moine Siméon d'Athos
Easy answers to difficult questions from Monk Saint Simeon of Athos, in which everyone will find something for themselves: Many wise thoughts were left behind by the Reverend Siluan (Simeon) Athos (1866-1938). This Russian monk, who spent most of his life on the Holy Mount Athos, continues to attract attention with his very simple interpretations …
среда, 23. јун 2021.
EKATARINA VELIKA: "Neko Nas Posmatra" EKV- Topic/ alternative / avantgarde / newwave /artrock / poprock
NISAM BIO TU: “Hvar” (Autobiografski Roman u Nastavcima 16) Autobiografija | Autobiography | Autobiographie - 1989 godina
“Hvar”
August mesec
1989. godine. Odlučili smo da idemo na more. Dakle, to će biti savršeno leto.
Mesec dana u Londonu. Jedan protekao mesec sa
neizbrisivim doživljajima u Beogradu i sada me je čekao Hvar, predivno
ostrvo u Hrvatskoj.
Igi, Grof i
Duki su otišli par dana pre mene. Seo sam na avion i brzo sam se našao u
Splitu. Lep stari grad. Volim takve gradove na moru. Pečat istorije tu diše iz
svakog kamena.
Seo sam na
trajekt i brzo sam ugledao jedno od najlepših ostrva na Jadranu. Nisam ni
slutio u šta će se pretvoriti moje letovanje.
Prvo sam seo
u neku zabačenu kafanicu van grada. Bio je dogovor da se tu nađem sa ostalima.
Dugo sam čekao. Iz puste dokolice sam svo vreme pijuckao. Kada su se momci
pojavili ja sam već bio mrtav pijan, ali sam se bez obzira još uvek dobro
držao, glava mi nije padala, čak sam primetio i neke nove detalje kod mojih
prijatelja. Grof i Duki su izbušili uši. Imali su svaki po jednu srebrnu
alkicu. Igi i ja smo već bili lepo
"izbušeni" tako da su nam ova dvojica bili pomalo smešni.
- A šta će
S. da ti kaže ? - pitao sam smejući se Grofu, S. je bio Grofof ćale.
Pogledao me
ispod oka i nije odgovorio.
- I ti Duki
ćeš najverovatnije minđušu nositi samo ovde. - podsemevao sam se prijatelju.
Istina i
jedan i drugi morali su da skinu minđuše odmah po povratku u Beograd. Njihovo
vaspitavanje i patrijahalan odnos u porodicama je bio na visokom nivou. I Grof
i Duki su bili primorani da skinu minđuše pod pretnjom da ukoliko ih ostave na
ušima mogu slobodno da napuste kuću. Grof nikada više nije vratio minđušu na uvo,
dok je Duki, kada je odslužio vojsku, svoje uvo ponovo ukrasio lepom,
neupadljivom alkicom. Igi i ja smo imali drugačiji tretman. Ja sam već sa
početka srednje škole imao potpuno odvojenu sobu van stana. Igi, izgubivši
prerano oca je živeo sa majkom koja je dosta, nekada i po nedelju dana boravila
kod svojih prijatelja ili se brinula o staroj majci u selu nadomak Beograda.
Bez obzira na to ona niti je htela, niti je mogla da ima puno uticaja na Igija,
on se razvijao i rastao pod sasvim drugačijim okolnostima.
Sledeće čega
se sećam je lep kafić sa pogledom na more. I tu sam trebao da sačekam da ova
trojica nađu zasebne sobe. Do tada su spavali na plaži. U kafiću mi je prišao
mladić u nekoj šarenoj majčici i isto tako šarenom šorciću i pitao me odakle
sam. Odgovorio sam mu. Rekao je da je predpostavio i pitao me da mi se pridruži
tj. da li može da sedne. Odgovorio sam potvrdno. Kao blic u jednom trenutku
primetio sam da imamo iste rančeve. Nisam više obraćao pažnju na to. Momak je
popio pivo, pozdravio se i otišao.
Već se
smrkavalo. Ja sam se klatio i hodao tamo-vamo, gledajući more i nebo. Boje su
prskale na sve strane. Činilo mi se da pred sobom imam neku apstraktnu sliku,
razmazanu svim bojama koje učestvuju u letnjem smiraju dana.
Napokon se
društvo pojavilo. Našli su dve dvokrevetne sobe. U jednu su se smestili Grof i
Duki u drugu Igi i ja.
Zaspao sam
odmah kada sam seo na krevet.
Ujutru kada
sam se sa glavoboljom probudio i hteo da se presvučem prosto nisam pao u
nesvest. Kao da me grom udario. Ranac koji sam otvorio nije bio moj! Bože moj,
kao na filmu, preturao sam bez razloga i pipkao raznorazne trenerčice,
floroscentne šorceve i majčice. Gde su moje stvari? Gde mi je povratna avionska
karta?! Seo sam na pod i uhvatio se za
glavu. Kako da nađem onog čoveka ?!Pa to je sada nemoguće. Spakovao sam ranacc
i izjurio kao vetar napolje. Dotrčao sam do kafića u kome sam juče sedeo.
Naručio sam dupli vinjak i seo da čekam. Nadao sam se da će se čovek od juče
pojaviti kako je i sam ostao bez svojih stvari. Moja garderoba nije imala
dodirnih tačaka sa njegovim stvarima.
Društvo je
otišlo da se kupa.
Među nama je
važilo neko nepisano pravilo: "U nevolji se snađi sam, tu sam samo kada se
zabavljam." To smo svi dobro razumeli i tek kasnije, dosta kasnije, ja sam
prvi rešio, kako mi se takav odnos nije više dopadao, da okončam sa nekim
dugogodišnjim poznanstvima.
Ništa. Čekao sam i čekao i opet grdne pare
dao na vinjak. Najzad i napokon , negde u isto vreme kao i predhodnog dana
pojavio se momak sa mojim rancem.
- Vidiš ti šta se sve dešava čoveku ... ma
zamenismo rančeve bratac.
Kakav teret
mi je pao sa srca. Vratio sam se u svoju sobu i spavao do mraka.
Probudio me
je Igi. Pitao me da li hoću na "Tvrđavu", na brdašce iznad grada gde
se na velikom platou puštala muzika i gde se obično uveče sakupljao čitav grad.
Otišli smo. Meni je iskreno to mesto ostalo u lošem sećanju. Nekako suviše
jednostavno. Beton i neudobne drvene klupe sa strane. Veliki plato za igru.
Podrazumeva se Grof je gledao na sve strane, zajedno sa Dukijem kako bi mogli
šta da "uhvate". Muzika od koje nije moglo da se priča je bila
katastrofalna a video sam i da Igi nije baš raspoložen za šetkanje po "Tvrđavi".
Nas dvojica smo presedeli to veče na klupi gledajući tupo ispred sebe čitavih
dva sata, kada smo odlučili da se vratimo u sobu. Grof i Duki su ostali.
Sledeći dan
je bio zabavniji. Na plaži čitav dan. Posle toga smo seli ispred nekog
priobalnog kafića, nije bila loša muzika. Meni i Igiju je to dosta značilo.
Grofu i Dukiju ne. Oni su se opet dali u šetkanje. Sedeli smo na doku i gledali
misterioznu pučinu.
Najednom
pored nas sedoše dve lepuškaste devojke. Brineta koja je sela pored mene sa
koka-kolom u ruci i slamčicom u ustima se predstavila kao Sara. Pored Igija je
sela devojka zelenih očiju i plave kose, ona je rekla da se zove Katarina, pila
je pivo.
Obe devojke
su bile Splićanke. Izgledale su interesantno i videlo se da su držale do sebe.
Uredne, mirišljave, glavno , nasmejane i srdačne. Dočekali smo zatvaranje
kafića. Devojkama smo se svideli Igi i ja. Nije im se išlo kući. Predložile su
"Tvrđavu". "Dobro.", pomislio sam, - "Ovog puta imamo
zanimljive pratioce".
Otišli smo
prvo na plažu i devojke izvadiše već spremljene velike "sprave".
Napušili smo se opasno. Prvenstveno njih dve.
- Hajde sada ovamo, da uzmemo taksi. - reče
Sara.
- Zašto taksi? - pitao sam ni sam ne znajući,
zašto to pitam uopšte.
- Ne mogu više da se pentram na ono brdo...
hajde... - dobio sam logičan odgovor.
Dešavalo se
dalje tačno ovim redosledom. Taksista, pored njega napred sedi Sara. Pozadi,
Katarina, Igi i ja. Taksi se zaustavlja. Sara daje novac taksisti. Izlazimo.
Sara i Katarina hodaju ispred nas. Igi kaže da mora da vrši malu nuždu. Staje
iza drveta. Čekao sam ga. Gledamo i vidimo da su devojke otišle dosta napred.
Pozivamo ih. One nam mašu.
- Šta je ovo? - upita Igi.
- Šta? - on mi pokaza na novčanik ispred nas.
- Novčanik brate... nekome ispade novčanik.
Igi podiže
novčanik i pogleda šta će nam novčanik ponuditi. Neverovatno! Novčanik je bio
pun novca. Pun! Nešto su bili dinari nešto marke.
- Ovde je nečija plata čoveče! - uzbuđeno je
konstatovao Igi.
- Jel' ima lične karte? - gledao sam u
Igijeve ruke.
- Ne! - nema lične karte jel' veruješ ti to
bre'... slušaj, ne pričamo da smo našli novčanik ni Grofu ni Dukiju, odmah će
da polude, nego polako... iznenađivaćemo ih po malo.
- Ok.
- I pare stoje kod mene, ja sam našao a i ti
mnogo brzo potrošiš sve.
- Dobro, dobro ... ne daj se uzbuđivat stari.
- rekoh mu lupivši ga dobronamerno po leđima.
Za čudo
"Tvrđava" je te večeri imala malo bolji repertoar. Mogao se čuti
"Cult", "Ekatarina", "Doors-i" i još po nešto što
spada u opšte hitove a ima veze sa nama.
Devojke su
malo igrale, malo sedele sa nama. Uopšte veče je bilo puno prijatnije nego predhodno.
U najlepšem mogućem raspoloženju smo napustili "Tvrđavu”.
Sutradan je
Igija i mene čekalo najneprijatnije moguće iznenađenje. Neko je kucao na vrata.
Igi je otvorio. U sobu su nam ušla dva pandura.
- Gde
je novčanik?! - upita brkajlija širok ko' ormar.
- Gde
je novčanik... odgovaraj kada pitam !! - razdrao se mali, naoštren pandurčić,
na kome je visila uniforma, a kapa mu pala do očiju.
- Kakav novčanik? - zbunjeno će Igi,
pokušavajući nešto da izčupa. On dobi šamarčinu i to od malog guštera.
- Evo , evo ... tu je novčanik... malo smo
sinoć neke devojke častili ali skoro sve je tu... našli smo ...
- U
stanici ćeš da pričaš šta si ti našao ... - drsko mu odbrusi brkajlija.
Sproveli su
nas odmah u lokalnu Hvarsku Policijsku Stanicu. Mala neugledna zgradica. Sedeli
smo na klupi i čekali da damo izjave inspektoru koji nije bio tu. Kada se
napokon pojavio, on prozva Igija prvo. Dogovorili smo se da kažemo onako kako
je i bilo tj. istinu. Igi je izašao brzo. Prozvan sam ja. Ušao sam i video ispred
sebe duguljasto glatko obrijano lice. Neke zrikave oči. Inspektor je bio u
odelu, lepo očešljan sa naglašenim razdeljkom.
- I… -
inspektor je pokušavao da bude insektor.
- Novčanik
smo našli , možda vam je moj drug rekao , ispred nogu ... na asfaltu.
- Jel
tako?
- Da...
u njemu nije bilo lične karte.
- Devojke
su maloletne, nemaju lične karte.
- Kakve
devojke?! - meni tada bi sve jasno, ali ja ipak ovo nekako i bez razmišljanja
upitah. Inspektor je čuo šta sam pitao, ali ne pridajući ni malo pažnje tome on
nastavi sa ispitivanjem.
- Koliko
vremena ste juče proveli sa Katarinom i Sarom?
- Celo
veče smo bili sa njima.
- Njihove
stvari, torbice su bile tamo gde ste sedeli ?
- Da.
- Za
vreme kada nisu bile sa Vama , Vi niste dirali torbice?
- Ne...
stvarno ne ... novčanik im je ispao... Sari je najverovatnije ispao dok je
plaćala taksi.
- Tako ste smislili ? - nije bilo osmeha na
njegovom licu. - Izađite i sačekajte ispred.
- Šta
je bilo? - Igi ustade sa klupe i bojažljivo me ovo upita, nesvesno očekujući
pomilovanje.
Mora se
priznati da nam nije bilo svejedno. Čula se kucaća mašina iz inspektorove
kancelarije. Malo posle toga tišina i on se pojavi na vratima ali ni ne
pogledavši nas nestade negde u susednom hodniku.
Vratio se sa
brkajlijom sa gušterom.
- Pođite sa nama i nemoj da mi je neko pravio
sranje! - reče brkajlija drsko.
Pošli smo sa
njima, seli u policijskog "keca" i oni nas odvedoše natrag u naš
stan.
- Pokupite svoje stvari. - reče gušter.
Već nam, ni
malo, nije bilo svejedno. Spakovali smo stvari čekajući da vidimo šta će se
dogoditi sledeće.
- Jel'
ovde plaćeno? - brkajlija pogleda po sobi kao da tu traži nekoga kome bi
trebalo da bude plaćeno.
- Plaćeno je za sedam dana, unapred,
gazdarici. - odgovori mu je Igi.
- Nismo je našli jutros. Idemo do nje. –
predvodio je brkjlija.
Starica koja
je izdavala sobe je u toj kući i živela. Ona se i sama pojavi na vratima taman
kako smo krenuli. Potvrdila je da smo sobu platili.
Ponovo u
"kecu". Negde su nas vozili. Igi i ja bez reči, spuštenih glava.
Uskoro dođosmo do mesta gde pristaju trajekti. Izašli smo iz kola, ćutke bez
reči. Nešto smo čekali. Šta zapravo, nije nam tada bilo jasno.
Uskoro
zazvižda jedan od trajekata.
- Ajd' braćo Srbi... cigani i lopovčine
odvratne ... ajd' beži i da nisi došo' ovde nikad više jel' jasno. - zagrme
najednom brkajlija i uruči nam naše lične karte.
- Marš pseta!!! - uzviknu gušter.
Setih se
tada Bruna i njegovog "proročanstva" u Londonu.
Shvatili smo
da smo proterani sa ostrva Hvar. Nismo stigli ni da se pozdravimo sa Grofom i
Dukijem.
" Šta
će misliti, šta je sa nama? Zvaće Beograd... možda i neće." - Ništa... odmah na avion i zdravo. " -
mislio sam još nesređeno.
Devojke, Sara i Katarina, jasno, nisu znale
istinu. Pojasnio sam Sari šta se u stvari dogodilo, kada sam je posle pet
godina sreo ispred "Akademije".
уторак, 22. јун 2021.
Partibrejkers II
Featured Post
F. M. Dostojevski – Veliki Inkvizitor u rukama marketinga Ili: "Kako smo od romana napravili rudnik citata" - Sebastian Sava Gor
F. M. Dostojevski – „Veliki Inkvizitor“ u rukama marketinga Ili: Kako smo od romana napravili rudnik citata Sebastian Sava Gor Braća Kara...
-
Љубичасти крак светлости сваке ништавности у нама Кратке приче већ дуго привлаче посену пажњу читалаца, а када се у њима нађу модерни еле...
-
Понекад, када човек пожели да се врати суштини, да се одмори од буке и вештачког света, који све више личи на сцену без глумца, најбољи на...
-
Varljivo leto 68' (1984) 🎥'Varljivo leto '68'' je jugoslovenski film iz 1984. godine, komična priča reditelja Gorana ...





