Пређи на главни садржај

Црква - Живи Организам, Тело Христово и Заједница Светих ::: The Church - Living Organism, the Body of Christ and Community of Saints / Teologija. Theology


Crkva - Telo Hristovo, Zajednica Svetih ::: Church - Body of Christ, Community of Saints / Teologija. Theology




Црква - Живи Организам, Тело Христово и Заједница Светих



Настанак Цркве и Њено Повезивање са Христом


Црква је установљена на чврстим темељима које је сам Христос поставио, почевши од Тајне вечере, где је први пут извршена Светиња над светињама, света Евхаристија. У Јеванђељу по Јовану, Христос изговара речи које ће од тада до данас одзвањати кроз векове: „Узмите, једите; ово је тело моје, које се за вас ломи; ово чините мени на спомен. И узе чашу, и даде им говорећи: Пијте из ње сви; ово је крв моја новога завета, која се пролива за многе ради опроштења грехова. Ово чините, кад год пијете, мени на спомен“ (Јован 6,53-54). 

Овим чином, Христос не само да је установио прву Литургију, већ је и поставио темељ Цркве као свог тела, у којем верници кроз векове налазе уточиште и заједништво у Богу. 

Ово тело, Црква, није обична грађевина, већ живи организам у којем верници, кроз заједничко учествовање у Светим Тајнама, постају део божанске природе. Свети Јован Крститељ, претеча Христов, најавио је силазак Духа Светога: „Ја вас крстим водом на покајање, а онај који долази за мном, јачи је од мене... он ће вас крстити Духом Светим и огњем“ (Матеј 3,11). Ове речи налазе своје испуњење на Педесетницу, када је Свети Дух сишао на апостоле, оснаживши их да иду у свет и проповедају Еванђеље, стварајући прве црквене заједнице.

Наставићемо даље, осветљавајући како је Црква расла и развијала се, суочавајући се са изазовима, а ипак остајући верна свом изворном позиву.


Ширење Цркве и Њена Улога у Свету


Након што је Свети Дух сишао на апостоле на Педесетницу, Црква је почела да се шири, обухватајући различите народе и културе. Апостоли, охрабрени силом Духа Светога, започели су своје мисије, проповедајући Јеванђеље и оснивајући прве црквене заједнице. Посланице које су писали, попут оних упућених Римљанима, Коринћанима, Ефесцима, и другима, сведоче о томе како је Црква расла и како су се верници суочавали са изазовима свог времена.

У тим посланицама апостоли су подучавали вернике о вери, али и опомињали на опасности које су се јављале унутар самих заједница. Свети апостол Павле пише Коринћанима: „Зар не знате да сте ви храм Божији и да Дух Божији пребива у вама?“ (1. Коринћанима 3,16). Ове речи подсећају нас на суштинску истину да Црква није само физичка грађевина, већ заједница верника у којој пребива Дух Свети.

Током историје, Црква је прошла кроз многе невоље и искушења, али је, захваљујући својој божанској природи, опстала и наставила да служи као светионик вере и наде. У Откривењу, свети апостол Јован Богослов даје визију коначне победе Цркве над свим непријатељима: „И чух глас велики из неба где говори: Ево скиније Божије међу људима, и живеће с њима, и они ће бити народ његов, и сам Бог биће с њима Бог њихов“ (Откривење 21,3). Ова визија потврђује значај и трајност Цркве, чак и у лицу најтежих искушења.


Секташки Утицаји и Њихове Опасности по Разум и Дух


Ипак, кроз векове, Црква се суочавала не само са спољашњим непријатељима, већ и са унутрашњим расколима и заблудама. Расколи су често били резултат људске слабости и гордости, а не Божје воље. Свети Григорије Велики каже: „Гордост је корен сваког греха; она сече заједништво и руши мир.“ Човек, у свом палом стању, склон је да ствара поделу уместо јединства, и да заборавља да је Црква пре свега заједница љубави.

Данас се суочавамо са новим изазовима у виду секуларизма, који покушава да удаљи човека од вере и Цркве. Секуларизам није само борба против Цркве на идеолошком нивоу, већ је и покушај да се духовност сведе на приватну ствар, без заједништва и без учествовања у Светим Тајнама. Пара-литургије, које се често одвијају у кућама, где људи само читају Свето Писмо без разумевања његовог дубоког смисла, представљају опасност која води у изолацију и удаљавање од правог духовног живота.

Црква нас подсећа да смо сви ми бића заједнице – бића која су створена да живе у заједништву са Богом и једни са другима. Само кроз Цркву, као живи организам, можемо да постигнемо истинско разумевање Божије воље и да, уз божанску благодат, превазиђемо све препреке које нам свет намеће. 

Током историје, поред унутрашњих раскола, Црква се суочавала и са опасностима од различитих секти које су покушавале да заводе вернике и одводе их од православне вере. Секте често представљају искривљене верзије хришћанског учења, уводећи лажна веровања и праксе које су у супротности са Светим Предањем и Светим Писмом.

Међу најпознатијим сектама које су имале погубан утицај на веру и дух налазе се:

- Јеховини сведоци: Ова секта негира божанство Христа и Свету Тројицу, а њихово учење о крају света и спасењу само изабраних уноси страх и збуњеност међу вернике. Њихово одбацивање крвних трансфузија и других медицинских интервенција довело је до многих смртних случајева, што показује колико су опасне њихова веровања по телесно здравље.

- Мормони: Такође познати као црква "Исуса Христа Светаца последњих дана", мормони уче о постојању додатних светих списа осим Библије, као што је „Књига Мормона“, што доводи до искривљеног схватања хришћанске вере. Њихов концепт о многобоштву и постизању божанства кроз морално усавршавање удаљује вернике од истинског хришћанског монотеизма.

- Сajентологија: Иако не претендује да буде хришћанска, Сциентологија представља озбиљну претњу духовном здрављу. Њено учење, које је засновано на псеудонауци и психолошким техникама, одваја људе од вере и уводи их у затворени круг манипулације и експлоатације, што може имати озбиљне последице по разум и душу.

- Раелијанци: Ова секта промовира веровање да је људски род створен од стране ванземаљаца, што је потпуно у супротности са хришћанским учењем о стварању света и човека од Бога. Оваква веровања воде у погубне духовне заблуде и удаљавају људе од истинске вере.

Секташка учења често користе манипулативне технике како би завела људе, нудећи једноставне одговоре на сложена питања о смислу живота, спасењу и односу са Богом. Међутим, уместо да воде људе ка истинској духовној слободи, ове секте често заробљавају њихове умове и духове, удаљавајући их од јединства са Богом и Црквом.

Православна Црква наглашава да је спасење могуће једино кроз заједништво са Богом у Цркви, кроз учествовање у Светим Тајнама и поштовање Светог Предања. Свети Јован Златоусти каже: „Изван Цркве нема спасења, јер је Црква тело Христово, и само у њој можемо наћи истинску веру и заједницу са Богом.“

Верници се морају чувати ових погубних учења и тражити истинску духовну храну у Цркви, која једина нуди прави пут ка спасењу и вечном животу. 


Опасност „Паралелних Литургија“ и Псеудодуховности


Један од модерних изазова с којим се Православна Црква суочава јесте појава „паралелних литургија“ и сличних духовних пракси које се одвијају ван црквеног заједништва. Многи људи, због неповерења према црквеним институцијама или због незнања, одбијају да иду у Цркву и не учествују у Светим Тајнама, али истовремено код куће читају Стари и Нови Завет, тумачећи Свето Писмо на свој начин. Ови људи често верују да могу одржавати своју веру у приватности, без потребе за црквеном заједницом.

Овакво понашање може бити опасно по духовно здравље, јер води у изолацију и удаљава човека од истинског заједништва с Богом и другим верницима. Црква је, како нас уче свети оци, живи организам – тело Христово – и једино у њој можемо наћи пуноћу вере и спасења. Свети Игњатије Антиохијски каже: „Где је Црква, тамо је и Дух Свети; где је Дух Свети, тамо је Црква и сва милост.“

„Паралелне литургије“ нису само знак духовне заблуде, већ се у црквеној историји могу препознати као врста секташког понашања. У раној Цркви, различите групе херетика су практиковали сличне облике приватног богослужења, одбацујући јединство са Црквом. Они су често тврдили да имају „посебна“ откривења или да правилније тумаче Свето Писмо, али су њихове праксе водиле у раскол и заблуду.

Један од примарних проблема оваквог понашања јесте одсуство сакраменталног живота, посебно Евхаристије, која је срце православног богослужења. Евхаристија није само ритуал, већ стварно учествовање у Христовом телу и крви, које нас сједињује с Њим и са свим верницима. Свети Јован Златоусти нас подсећа: „Онај који не учествује у Светим Тајнама одсеца себе од тела Цркве и постаје странац милости Божије.“

Они који не желе да иду у Цркву и одбацују заједништво са верницима често се ослањају на своје личне интерпретације, што може довести до опасних заблуда и псеудодуховности. У основи оваквог понашања може лежати гордост – веровање да је лично знање и разумевање довољно за спасење, без потребе за Црквом и Светим Предањем.

Православна Црква учи да спасење није индивидуални подвиг, већ заједнички – „ми“ смо спасени, а не само „ја“. Само у Цркви, кроз Светиње и заједништво, можемо наћи пут до Бога и истинског спасења. 


Борба са Страстима и Заједница Светих


У свакодневној борби са страстима, православна вера нас учи да је кључан пут ка унутрашњем миру и спасењу кроз активно учествовање у животу Цркве и Светим Тајнама. Свети оци нас подсећају да је борба са страстима неизбежна, али да је она не само могућа, већ и неопходна за духовни раст. Св. Јован Лествичник каже: "Страсти су изопачености природних особина душе и тела, а борба против њих је подвиг који води у живот вечни." 

Црква Божија, као жива Заједница Светих, није само место окупљања верника, већ и извор духовне снаге, где се верни кроз Литургију и Свете Тајне сједињују са Христом. Заједница Светих представља јединство свих верника – живих и оних у вечности – који се кроз молитву, пост, покајање и љубав боре за спасење душе. Као што Св. Григорије Палама учи, "Црква је икона Тројице, она је заједништво Светога Духа, а њено срце је Литургија."

У тој Заједници, иако смо суочени са проблемима, па чак и слабостима унутар саме Цркве, позвани смо да не клонемо духом. Свети Јован Златоусти нас упозорава: "Не обраћај пажњу на слабости људи, већ гледај на величанственост Цркве." У овим временима, секуларизам представља озбиљан изазов, али се не можемо борити против њега пасивно, из "фотеље". Потребна је активна жртва, која се манифестује кроз учествовање у Светим Тајнама, пост, молитву и чињење добрих дела.

Литургија је срце православног живота – то је тренутак када се спајамо са Христом и постајемо једно са Њим и са ближњима. Само кроз ову Заједницу Светих можемо стећи снагу да се суочимо са изазовима модерног света, и само кроз активно учествовање у животу Цркве можемо победити страсти које нас одвајају од Бога.


Уједињење Науке, Уметности и Свачијег Занимања у Цркви


Православна Црква не одбацује науку, уметност или било које друго људско занимање – напротив, она их позива да се уједине под окриљем Цркве како би створили нови свет, богат и вредан, свет у којем се открива и напредује у свим могућим областима. Црква, као живи организам, пружа неопходан духовни оквир кроз који сви аспекти људског живота могу доћи до свог пуног изражаја и смисла.

Наука, уметност, и сва друга људска делатност, када се прожму благодаћу Божијом, добијају нови смисао и вредност. Свети Јован Дамаскин, један од највећих светих отаца и теолога, био је истовремено и велики научник и филозоф свог времена. Његово дело „Тачно излагање православне вере“ показује како се наука може користити у служби вере, помажући нам да дубље разумемо свет око нас и мудрост Божију.

Нажалост, многи људи данас не разумеју овај позив Цркве. Њихова одбојност према идеји уједињења својих занимања са Црквом често произилази из конформизма, лењости и страха од промене. У свету у којем је комфор постао крајњи циљ, људи су склони да се повуку у лажну сигурност материјалног и свакодневног, занемарујући духовну димензију живота. 

Овакво понашање може се приписати и сујевјерју – многи људи данас више верују у празноверја, „звездане знакове“, „судбину“ и друге ирационалне идеје, него у живу веру која долази кроз Цркву. Свети Василије Велики упозорава на опасност сујевјерја, рекавши: „Сујеверје је веровање без разума; вера је веровање засновано на мудрости и Божијој истини.“

У светлу ових речи, јасно је да човек, како би достигао свој пуни потенцијал, мора надићи ове препреке – лењост, конформизам, сујевјерје – и вратити се Цркви, кроз коју може изградити аутентичан и смисаон живот. Само кроз Цркву, људска делатност може бити преображена, освећена и постати средство за стварање новог, бољег света, који ће бити богат не само материјалним, већ и духовним благом.

Свети Григорије Палама, у својим списима, подсећа нас да „Божија благодат није ограничена на Цркву, али кроз Цркву она долази у свет и преображава га“. Ово значи да, иако Божија присутност обухвата цео свет, Црква је та која каналише и усмерава ову благодат ка свим аспектима живота, укључујући и науку, уметност, и свако друго људско занимање.

Стога, позив је јасан: да би свет био истински преображен и да би се изградила будућност достојна Божије љубави, неопходно је да се све људске делатности уједине у Цркви, и кроз њу, донесу плодове који ће нас приближити Царству Божијем.


***


Church - Body of Christ, Community of Saints



The Origin of the Church and Its Connection with Christ


The Church was established on the solid foundations laid by Christ Himself, beginning with the Last Supper, where the Holy of Holies, the Holy Eucharist, was first performed. In the Gospel according to John, Christ utters the words that will echo through the centuries from then until today: "Take, eat; this is my body, which breaks for you; do this in memory of me. And he took a cup and gave it to them, saying: Drink from it, all of you; this is my blood of the new covenant, which is shed for many for the forgiveness of sins. Do this, whenever you drink, in remembrance of me" (John 6:53-54).

With this act, Christ not only instituted the first Liturgy but also laid the foundation of the Church as his body, in which believers throughout the ages find refuge and communion in God.

This body, the Church, is not an ordinary building, but a living organism in which believers, through joint participation in the Holy Mysteries, become part of the divine nature. Saint John the Baptist, the forerunner of Christ, announced the descent of the Holy Spirit: "I baptize you with water for repentance, and he who comes after me is stronger than I... he will baptize you with the Holy Spirit and fire" (Matthew 3:11) . These words find their fulfillment on Pentecost, when the Holy Spirit descended on the apostles, empowering them to go into the world and preach the Gospel, creating the first church communities.

We will continue on, illuminating how the Church has grown and developed, facing challenges and yet remaining faithful to its original calling.


Expansion of the Church and Its Role in the World


After the Holy Spirit descended on the apostles at Pentecost, the Church began to expand, embracing different peoples and cultures. The apostles, encouraged by the power of the Holy Spirit, began their missions, preaching the Gospel and establishing the first church communities. The epistles they wrote, such as those addressed to the Romans, Corinthians, Ephesians, and others, testify to how the Church grew and how believers faced the challenges of their time.

In those epistles, the apostles taught the believers about faith but also warned about the dangers that arose within the communities themselves. The Holy Apostle Paul writes to the Corinthians: "Do you not know that you are the temple of God and that the Spirit of God dwells in you?" (1 Corinthians 3:16). These words remind us of the essential truth that the Church is not only a physical building, but a community of believers in which the Holy Spirit resides.

Throughout history, the Church has gone through many troubles and trials, but thanks to its divine nature, it has survived and continued to serve as a beacon of faith and hope. In the Revelation, the holy apostle John the Theologian gives a vision of the final victory of the Church over all enemies: "And I heard a great voice from heaven saying: Behold the tabernacle of God among men, and he will live with them, and they will be his people, and God himself will be with them their God" (Revelation 21:3). This vision confirms the importance and permanence of the Church, even in the face of the most difficult trials.


Sectarian Influences and Their Dangers to Reason and Spirit


Nevertheless, throughout the centuries, the Church faced not only external enemies but also internal schisms and delusions. Schisms were often the result of human weakness and pride, not God's will. Saint Gregory the Great says: “Pride is the root of all sin; it cuts together and destroys peace." Man, in his fallen state, tends to create division instead of unity, and to forget that the Church is above all a community of love.

Today, we face new challenges in the form of secularism, which tries to distance people from faith and the Church. Secularism is not only a fight against the Church on an ideological level but also an attempt to reduce spirituality to a private matter, without communion and without participation in the Holy Mysteries. Para-liturgies, which often take place in homes, where people only read the Holy Scriptures without understanding its deep meaning, represent a danger that leads to isolation and distance from the true spiritual life.

The Church reminds us that we are all community beings - beings who were created to live in communion with God and with each other. Only through the Church, as a living organism, can we achieve a true understanding of God's will and, with divine grace, overcome all the obstacles that the world imposes on us.

Throughout history, in addition to internal schisms, the Church also faced dangers from various sects that tried to seduce believers and lead them away from the Orthodox faith. Sects often present distorted versions of Christian teachings, introducing false beliefs and practices that contradict Sacred Tradition and Scripture.

Among the most famous sects that have had a pernicious influence on faith and spirit are:

- Jehovah's Witnesses: This sect denies the divinity of Christ and the Holy Trinity, and their teaching about the end of the world and the salvation of only the elect brings fear and confusion among believers. Their rejection of blood transfusions and other medical interventions has led to many deaths, which shows how dangerous their beliefs are to physical health.

- Mormons: Also known as the church of "Jesus Christ of Latter-day Saints", Mormons teach about the existence of any additional scriptures other than the Bible, such as the "Book of Mormon", which leads to a distorted understanding of the Christian faith. Their concept of polytheism and the attainment of divinity through moral perfection distances believers from true Christian monotheism.

- Scientology: Although it does not claim to be Christian, Scientology represents a serious threat to spiritual health. Its teaching, which is based on pseudoscience and psychological techniques, separates people from faith and leads them into a closed circle of manipulation and exploitation, which can have serious consequences for the mind and soul.

- Raelians: This sect promotes the belief that the human race was created by aliens, which is completely contrary to the Christian teaching about the creation of the world and man by God. Such beliefs lead to disastrous spiritual delusions and lead people away from true faith.

Sectarian teachings often use manipulative techniques to seduce people, offering simple answers to complex questions about the meaning of life, salvation, and relationship with God. However, instead of leading people to true spiritual freedom, these sects often capture their minds and spirits, distancing them from unity with God and the Church.

The Orthodox Church emphasizes that salvation is possible only through communion with God in the Church, through participation in the Holy Mysteries, and respect for the Holy Tradition. Saint John Chrysostom says: "There is no salvation outside the Church, because the Church is the body of Christ, and only in it can we find true faith and communion with God."

Believers must beware of these pernicious teachings and seek true spiritual food in the Church, which alone offers the true path to salvation and eternal life.



The danger of "Parallel Liturgies" and Pseudo-spirituality


One of the modern challenges that the Orthodox Church faces is the emergence of "parallel liturgies" and similar spiritual practices that take place outside the church community. Many people, due to mistrust of church institutions or ignorance, refuse to go to Church and do not participate in the Holy Mysteries, but at the same time they read the Old and New Testaments at home, interpreting the Holy Scriptures in their own way. These people often believe that they can maintain their faith in privacy, without the need for a church community.


Such behavior can be dangerous for spiritual health because it leads to isolation and distances a person from true communion with God and other believers. The church, as the holy fathers teach us, is a living organism - the body of Christ - and only in it can we find the fullness of faith and salvation. St. Ignatius of Antioch says: "Where the Church is, there is also the Holy Spirit; where the Holy Spirit is, there is the Church and all grace."

"Parallel liturgies" are not only a sign of spiritual error but can be recognized in church history as a type of sectarian behavior. In the early Church, various groups of heretics practiced similar forms of private worship, rejecting unity with the Church. They often claimed to have "special" revelations or to interpret the Scriptures more correctly, but their practices led to schism and error.

One of the primary problems of this behavior is the absence of sacramental life, especially the Eucharist, which is the heart of Orthodox worship. The Eucharist is not just a ritual, but a real participation in Christ's body and blood, which unites us with Him and with all believers. St. John Chrysostom reminds us: "He who does not participate in the Holy Mysteries cuts himself off from the body of the Church and becomes a stranger to God's grace."

Those who do not want to go to Church and reject communion with believers often rely on their personal interpretations, which can lead to dangerous delusions and pseudo-spirituality. At the root of this behavior can lie pride - the belief that personal knowledge and understanding is enough for salvation, without the need for the Church and the Holy Tradition.

The Orthodox Church teaches that salvation is not an individual feat, but a collective one - "we" are saved, not just "me". Only in the Church, through the Holy Places and communion, can we find the way to God and true salvation.


The Struggle with the Passions and the Communion of Saints


In the daily struggle with passions, the Orthodox faith teaches us that the key path to inner peace and salvation is through active participation in the life of the Church and the Holy Mysteries. The holy fathers remind us that the struggle with passions is inevitable, but that it is not only possible but also necessary for spiritual growth. St. Jovan Lestvičnik says: "Passions are perversions of the natural qualities of the soul and body, and the fight against them is a feat that leads to eternal life."

The Church of God, as a living Community of Saints, is not only a gathering place for believers but also a source of spiritual strength, where the faithful unite with Christ through the Liturgy and the Holy Mysteries. The Communion of Saints represents the unity of all believers - living and those in eternity - who, through prayer, fasting, repentance, and love, fight for the salvation of the soul. As St. Gregory Palamas teaches, "The Church is the icon of the Trinity, it is the communion of the Holy Spirit, and its heart is the Liturgy."

In that Community, even though we are faced with problems and even weaknesses within the Church itself, we are called not to lose heart. Saint John Chrysostom warns us: "Don't pay attention to weakness and people, look at the magnificence of the Church." In these times, secularism represents a serious challenge, but we cannot fight against it passively, from the "armchair". Active sacrifice is needed, which is manifested through participation in the Holy Mysteries, fasting, prayer, and doing good deeds.

Liturgy is the heart of Orthodox life - it is the moment when we unite with Christ and become one with Him and with our neighbors. Only through this Community of Saints can we gain the strength to face the challenges of the modern world, and only through active participation in the life of the Church can we overcome the passions that separate us from God.


Unification of Science, Art, and Everyone's Occupation in the Church


The Orthodox Church does not reject science, art, or any other human occupation - on the contrary, it invites them to unite under the auspices of the Church to create a new world, rich and valuable, a world in which one discovers and advances in all possible areas. The Church, as a living organism, provides the necessary spiritual framework through which all aspects of human life can reach their full expression and meaning.

Science, art, and all other human activity, when imbued with the grace of God, acquire a new meaning and value. Saint John Damascene, one of the greatest holy fathers and theologians, was at the same time a great scientist and philosopher of his time. His work "An Exact Exposition of the Orthodox Faith" shows how science can be used in the service of faith, helping us to understand the world around us and the wisdom of God more deeply.

Unfortunately, many people today do not understand this call of the Church. Their aversion to uniting their professions with the Church often stems from conformism, laziness, and fear of change. In a world where comfort has become the ultimate goal, people tend to retreat into the false security of the material every day, neglecting the spiritual dimension of life.

Such behavior can also be attributed to superstition - many people today believe more in superstitions, "star signs", "fate" and other irrational ideas than in the living faith that comes through the Church. Saint Basil the Great warns of the danger of superstition, saying: "Superstition is belief without reason; faith is belief based on wisdom and God's truth."

In the light of these words, it is clear that man, to reach his full potential, must overcome these obstacles - laziness, conformity, superstition - and return to the Church, through which he can build an authentic and meaningful life. Only through the Church can human activity be transformed, sanctified, and become a means of creating a new, better world, which will be rich in material and spiritual treasures.

Saint Gregory Palamas, in his writings, reminds us that "God's grace is not limited to the Church, but through the Church, it comes to the world and transforms it." This means that, although God's presence encompasses the whole world, the Church channels and directs this grace to all aspects of life, including science, art, and every other human pursuit.

Therefore, the call is clear: for the world to be truly transformed and to build a future worthy of God's love, all human activities must unite in the Church, and through it, bring forth fruits that will bring us closer to the Kingdom of God.


Коментари

Популарни постови са овог блога

Spontano Sagorevanje: Pikado | Spontaneous Combustion: The Dartboard / Zbirka Kratkih Priča. кратка прича. kratka priča. short story. histoire courte. књижевност. литература. literature. book. knjiga. literatura. kratka priča

  ПИКАДО Рака је купио пикадо. Пре тога је дуго размишљао, не о пикаду али до пикада је на крају дошао. Његов след мисли већ дуже време је био поприлично конфузан: „Схватам да сам угожен...осећам то… како, од кога, на који начин – на све начине али неизвесност траје...сада слушам ове псе како бесомично лају, не престају, то су комшијски пси и ужасни су...заробљени, јадни, тих пар квадратних метара… али ја више не гледам телевизор, не купујем новине, немам другове, више немам информације...искључио сам мобилни и онако ме више одавно нико не зове… и шта?! Ништа, не могу да се жалим...мирно је...ови пси али некако се навикнеш...шта да радим, да живимсам на планину...не, не, добро је овде овако само треба вежбати...треба вежбати стрпљење...ту је кључ ... ствар је у томе да морам и кући вежбати...физички, психички а после и духовно… поента је да морам вежбати и код куће… ни музику више не слушам! Морам брзо нешто да смислим и то неку вежбу за фокусирање, за психички мир…“ - тако некако ...

Spontano Sagorevanje: Kosta na crti ::: Spontaneous Combustion: Kosta On The Line / kratka priča. кратка прича. short story. histoire courte. књижевност. литература. literature. book. knjiga. literatura.

Kosta je stajao na tankoj crti, floroscentno plave boje... Osećao je da isijava sopstvenom unutrašnjom svetlošću i da ima razloga što stoji na crti, koju je između ostalog, da spomenemo, sam stvorio. Oko Koste i crte nema ničega. Kosta je u mraku i njemu je to bilo dovoljno. Taj mrak je bio njegov, on je zamislio takav mrak... Kosta je poželeo da se pored njega, u mraku, pojavi božanstvena, prelepa boginja-muza, koja će ga napojiti svojim inspirativnim darovima. Muza se pojavila i bila je slepa. Znao je da će biti slepa, to je i želeo. Stajala je kao kip, kao živi slepi mit. Uživao je. Napajao se „božanstvenom“ energijom svoje boginje. Disao je duboko i teško, osetio je da mu se disanje usporava i da srce počinje jako da mu udara. Uplašio se... Boginja je ostala nema i sjajno slepa. Njeno slepilo je isijavalo snažnu, belu, svetlost koju Kosta sada više nije mogao da podnese. Želeo je nazada u svoj mrak. Ništa više, samo nazad u  svoj mrak. Sve je nestalo... Ostao je mrak i florosce...

Outcome On Gunpoint: "Ode To Loyalty" - Ishod Na Nišanu: "Oda O Odanosti" | poetry. poezija. zbirka poezije. poésie. a collection of poetry. un recueil de poésie

  Outcome On Gunpoint Ishod Na Nišanu "Ode to Loyalty" Thought ... Like a razor, like a flash of light like a red diamond, like a dot. * A boat full of feelings is flying these days With a crust of heavy imagination Unreachable ideal In funeral gowns With empty hands - with no sense A little different from understanding anything On the horizon of a magnificent sight Under masks Under dry branches With the feeling of stuck rotten leaves on the soles With tears in his eyes and big pupils full of obedience and fear ... Then, it means a lot An ode to loyalty In trouble On a stone path Among the thorns On the edge... "Oda O Odanosti"   Misao, misao, misao... Kao oštrica brijača, kao udar svetla kao crveni dijamant, kao tačka. * Jurca ovih dana barka puna osećanja, Sa korom tvrde mašte, Nepostižnih ideala U odorama Praznih ruku - bez smisla Malo drugačije od poimanja bilo čega Na obzorju veličanstvenog prizora Pod maskama Ispod suvih grana Sa osećajem zalepljenog trulog l...