Serijal AGAPE: Episkop Jegarski Porfirije, danas Patrijah Srpski Porfirije " Vaskrsenje Hristovo" - teologija, теологија, théologie
Серијал АГАПЕ: Епископ Јегарски Порфирије, данас Патријах Српски Порфирије "Васкрсење Христово" - теологија
AGAPE series: Bishop Jegarski Porfirije, today Serbian Patriarch Porfirije "Resurrection of Christ" - theology
Série AGAPE : Mgr Jegarski Porfirije, aujourd'hui Patriarche Serbe Porfirije "Résurrection du Christ" - théologie
Simbol univerzalne ljubavi naziva se agape.
Stari običaj u ranom hrišćanstvu bila je trpeza za kojom su sedeli svi, i bogati i siromašni, deca i odrasli, gospodari i robovi, jednom rečju na kojoj je svako bio podjednako dobrodošao. Vremenom je to prešlo u tradiciju i agape postaje simbol univerzalne (svima dostupne) hrišćanske ljubavi. Tako postoji i izreka „i danas se zna ko veruje da nam je samo ljubav potrebna njegova trpeza je agape“.
Etimolozi to i potvrđuju, pa navode da izraz agape potiče od ἀγάπη što se doslovno prevodi kao ljubav.
Prvi hrišćanski istorici Sokrat i Sozomen potvrđuju ovaj običaj koji se praktikovao prvo u Egiptu i to posle večere, kasnije u apostolsko doba agape su se održavale svaki dan, potom sve ređe i ređe, da bi se svele uglavnom samo na nedeljno okupljanje.
Takođe, agape su držane i pri krštenju i pri venčanju, ali više sa ciljem okupljanja porodice i prijatelja.
U sištini glavni razlog ovih gozba ljubavi bio religiozno-moralni karakter, odnosno međusobna ljubav i bratstvo prema svim ljudima. Sa druge strane u vreme ranog hričšanstva agape su dosta uticale na tu uzajamnu slogu među hrišćanima a to je dalje pomagalo u njihovoj borbi protiv neznabožaca i jeretika.
Коментари