NISAM BIO TU: "Hronika najvažnijih događaja na prostorima bivše SFRJ /1990 " (Autobiografski Roman u Nastavcima 32) Autobiografija | Autobiography | Autobiographie - 1991 godina

 

Hronika najvažnijih događaja na prostorima bivše SFRJ / 1990  

 

  Dugujem izvinjenje čitaocu što navodim ovu prvu i možda, dosadnu, hroniku najvažnijih ali jako bitnih događaja vezanih za raspad države u kojoj sam se rodio. Smatram da su ove činjenice iz prošlosti vezane za život svih nas koji smo se u to vreme nazivali savremenicima.  Televiziju i radio, sam davno, još posle osnovne škole prestao da gledam I da slušam, novine nikada nisam kupovao. Ipak, čitava situacija i duh koji je disao u atmosferi, oko svih nas se teško osećao. Dakle ovaj deo čitaoc, slobodno može preskočiti a ukoliko mu je do podsećanja na neke od detalja i činjenica neka izvoli čitati. Ovakvih hronologija će biti još nekoliko u ovom delu koje sam uzeo da zapišem, tako da unapred želim da čitaoc bude upućen.

Kao vremenski okvir raspada SFRJ se uzima period od smrti Josipa Broza Tita 4. maja 1980. do proglašenja Savezne Republike Jugoslavije 27. aprila 1992.

1990

 

4. mart - Na Petrovoj Gori, na Kordunu je organizovan veliki narodni miting Srba iz SR Hrvatske i severozapadnog dela BiH, na kome su jasno istaknute želje za opstanak SFRJ i ravnopravnost Srba u SR Hrvatskoj. TV Zagreb je ovaj skup proglasila četničkim, jer je snimila nekoliko ljudi sa četničkim obeležijima.

13. maj — Nemiri na Maksimiru između navijača Dinama i Crvene zvezde.

13. jun 1990. - Veliki miting opozicije u Beogradu, koja traži vanredne izbore i slobodu medija

16. jul 1990. - Slobodan Milošević postaje predsednik SPS.

25. jul - Sabor Hrvatske doneo odluku da šahovnica postaje državni simbol Hrvatske, i da se briše naziv „Socijalistička“.

 

 

1991

 

9. januar - Predsedništvo SFRJ donosi odluku o razoružanju svih paravojnih formacija na teritoriji Jugoslavije. SR Hrvatska i SR Slovenija odbile da tu odluku sprovedu na svojoj teritoriji.

25. januar - U Skoplju Skupština Makedonije usvojila Deklaraciju o nezavisnosti.

20. februar — U Zagrebu, hrvatski Sabor donosi odluku po kojoj na teritoriji SR Hrvatske ne važe zakoni SFRJ.

26. februar — U Sarajevu, Skupština BiH na predlog delegata SDA i HDZ razmatrala Deklaraciju o nezavisnosti BiH. Srpski poslanici odbili da o tome raspravljaju.

1. mart — U Pakracu dolazi do sukoba između Srba, koji su se protivili hrvatskom separatizmu i pripadnika MUP-a Hrvatske, gde učestvuje i JNA kao tampon-zona.

12. mart - U Beogradu održana proširena sednica Vrhovnog saveta odbrane SFRJ, na kojoj su prisustvovali članovi predsedništva SFRJ i članovi Generalštaba JNA. Sednica je trajala 3 dana, a tema je bila uvođenje vanrednog stanja u SFRJ, ali ta odluka nije donesena.

26. mart - U Briselu Evropska Zajednica donela Deklaraciju u kojoj se naglašava da „Ujedinjena i demokratska Jugoslavija ima najbolje šanse da se integriše u EU“.

31. mart — Oružani sukob u Nacionalnom parku Plitvice.

1. april — Izvršno veće SAO Krajine donelo je odluku o prisajedinjenju SAO Krajine Republici Srbiji.

2. maj - U Borovu Selu dolazi do krvavih sukoba, gde su nastradala dva meštanina i 12 hrvatskih policajaca. Ovaj događaj je pojačao ionako već napetu situaciju oko Vukovara.

Jun — Ratko Mladić postaje komandant 9. korpusa (Kninskog korpusa) JNA.

10. jun - osnovane Zelene beretke - paravojna formacija bosanskih muslimana.

25. jun — Hrvatska i Slovenija proglasile su nezavisnost u odnosu na Jugoslaviju.

28. jun — Jedinice JNA počele da napuštaju Sloveniju; poslednje jedinice JNA napustile Sloveniju 26. oktobra 1991.

1. avgust — Hrvatski predsednik, Franjo Tuđman je 1. avgusta 1991. pozvao sve Hrvate da budu spremi na opšti rat.

5. oktobar - Hrvatska započinje opštu mobilizaciju.

8. oktobar - Datum ostvarivanja nezavisnosti Hrvatske i Slovenije, na osnovu dogovora koji je isposredovala Evropska zajednica.

10. oktobar - Masakr u Lovasu.

11. oktobar - Jedinice za posebne namene MUP-a Hrvatske "Jesenje kiše", osnovale u Marinom Selu logor Ribarska Koliba, gde je za 5 meseci prošlo 300 ljudi, a ubijeno 100 Srba.

16. oktobar - JNA prestala da koristi zvezdu petokraku kao simbol.

16. - 18. oktobar - Masakr u Gospiću.

20. oktobar - Baćinski masakr.

1. novembar-28. novembar - U Borovu naselju i Vukovaru, ubijeno je preko 45 srpskih civila od strane pripadnika Zbora Narode Garde.

18. novembar - kraj bitke za Vukovar.

18. novembar - Masakr u Ovčari i  Masakr u Škabrnji.

23. novembar - Slobodan Milošević, Veljko Kadijević i Franjo Tuđman prihvatili sporazum koji je potpisan pod pokroviteljstvom specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija Sajrusa Vensa, po kom je bilo predviđeno da hrvatske snage ukinu blokade kasarni JNA, a da se snage JNA povuku iz Hrvatske. Obe strane su se obavezale na momentalnu obustavu vatre na čitavoj teritoriji Hrvatske od strane jedinica koje su “pod njihovom komandom, kontrolom ili političkim uticajem”, a pored toga su se obavezale da će obezbediti da sve paravojne ili neregularne jedinice koje su povezane sa njihovim snagama takođe poštuju prekid vatre.

5. decembar - Sabor Hrvatske opoziva Stjepana Mesića iz Predsedništva Jugoslavije. Osim povodom Stjepan Mesić daje kontroverznu izjavu koja se na različite načine tumači („Mislim da sam izvršio svoju obavezu. Jugoslavija više ne postoji“.).


1024px-Breakup_of_Yugoslavia-TRY2





Коментари

Популарни постови са овог блога

Spontano Sagorevanje: Pikado | Spontaneous Combustion: The Dartboard / Zbirka Kratkih Priča. кратка прича. kratka priča. short story. histoire courte. књижевност. литература. literature. book. knjiga. literatura. kratka priča

Spontano Sagorevanje: Kosta na crti ::: Spontaneous Combustion: Kosta On The Line / kratka priča. кратка прича. short story. histoire courte. књижевност. литература. literature. book. knjiga. literatura.

Spontano Sagorevanje: Konfuzija | Spontaneous Combustion: The Confusion / Zbirka Kratkih Priča. кратка прича. kratka priča. short story. histoire courte. књижевност. литература. literature. book. knjiga. literatura. kratka priča / 文學